Kvantmikrofon teeb kuuldavaks maailma vaikseima heli
Iga kord, kui kuuled mõnd heli, juhtub see seetõttu, et õhk võngub. Kui sa paned muusikakeskuse mängima, sunnivad kõlari membraanid võnkuma õhumolekulid, mis justkui järjest ümber kukkuvad doominokivikesed sunnivad omakorda võnkuma järgmisi enda ümber olevaid õhumolekule. Seda nähtust nimetatakse helilainete levimiseks, vahendab ajakiri Imeline Teadus.
Sinu kõrvalest on justkui paraboolantenn, mis helilaineid püüab, koondab ja kuulmekäiku suunab. Kui keerad muusikakeskuse heli vaiksemaks, nõrgenevad ka võnked ning vaibub kuuldav heli.
Ometi on elementaarsetel väikseimatel võnkumistel ehk üksikutel võnkekvantidel füüsikas tähtis roll. Selliseid molekulstruktuurides levivaid võnkumisi, mida võib tinglikult nimetada ka heliosakesteks, kutsutakse foononiteks.
Kõik sündmused, mida me tajume ja kuuleme helidena, olgu tegu valju muusika või põrandale kukkunud nööpnõela imevaikse klõpsatusega, tekitavad tahkistes lugematul hulgal foononeid.
Ühe foononi energia on nii väike, et lambipirni põlema panemiseks üheks sekundiks läheks vaja umbes kvadriljoni foononi energiat. Kvadriljon on miljon miljardit ehk 1015 (ehk pikalt lahti kirjutatuna üks, millele järgneb viisteist nulli).
Kuna foononeid tekib väga suurel hulgal isegi väga nõrga heli puhul, murdsid teadlased pead, kuidas üksikuid foononeid kuulda. Stanfordi teadlastel on see nüüd õnnestunud.
Nad leiutasid mikrofoni, mis võimaldab foononeid registreerida ja nii kuulda ka kõige vaiksemaid helisid. Läbimurdelist tehnoloogiat saaks kasutada näiteks selleks, et konstrueerida efektiivsemaid, väiksemaid kvantarvuteid.
Albert Einstein käsitles juba 1907. aastal kristallivõre võnkumist tahkistes. Foononi kui kvaasiosakese mõiste tõi füüsikasse 1932. aastal nõukogude füüsik Igor Tamm.
Kuna foononite energia on üliväike, ei saa neid otseselt mõõta, kuid see-eest alluvad need kvantmehaanika seadustele: võnkumiste energia ei saa olla suvaline, vaid see on määratud kindlate olekutega – kvantolekutega. Stanfordi teadlased on nende teadmiste põhjal leiutanud kvantmikrofoni, millega on võimalik foononeid ükshaaval loendada.