Maanteeameti statistika võimaldab üksipulgi lahti mõtestada Eesti autopargi eripärad ning kõrvutada neid muu maailma trendidega. Äsja lisandus statistikasse värvikaart, kus on näha, millist värvi autosid eelistatakse.

Must lagi on meie toal ja meie autol ka

Kui globaalselt on populaarseim autovärv valge ning tänavu tõusis see soosituimaks ka soomlaste seas – lausa kolmandik tänavu Soomes soetatud uutest sõiduautodest on valged – siis eestlased eelistavad mõelda et must lagi on meie toal ja valida musta karva sõiduauto.

Musti sõiduautosid on registris 118 388, kõige populaarsem keretüüp on universaal, mark Volkswagen ja mudel Passat Variant. Ühtekokku on registris 14 726 musta volkarit, järgnevad BMW ja Audi, mille öömustade isendite arv ületab kaugelt 12 tuhande piiri.

Ehk siis laia lauaga üldistades: kui eestlane läheb autot valima, otsustab ta tõenäoliselt diiselmootoriga musta värvi universaali kasuks.

Harjumaal valib ta tõenäoliselt Toyota Avensise, VW Passati või Honda CR-V, Tartu kandis aga kas VW Passat Variandi, sama mudeli sedaanversiooni või Škoda Octavia.

Aga kui must värv ei meeldi…?

Meie põhjanaabrite autovärvieelistuse teisel kohal on hall, kolmandal must. Varasemalt on neid köitnud punane ja sininegi.

Eestlane astub aga ikka veidi töntsil sammul: öömusta järel tuleb hall ja siis hõbedane: mõlemad on värvid, mis lasevad kehva suusailmaga teha näo, et auto näeb täitsa vinks-vonks välja (sellele, kui tihti peab musta autot pesema, et see välja näeks, ei taha mõeldagi…).

Halle sõiduautosid on registris 91 653, 3 kõige populaarsemat halli marki on Volkswagen, Toyota ja Audi; TOP3 mudelid on aga Toyota Avensis, Škoda Octavia ja VW Golf.

Üldistavalt: kui musta ei taha, on valikus hall universaal, kas diisel-või bensiinimootoriga. Mõni julgem valib aga nende asemel isegi kupee või…elamu.

Ja siit tuleb vikerkaar!

Kogu maailm ei ole siiski üksnes must, hall ja valge, isegi mitte eestlaste jaoks. Võtame näiteks roosa: seda küll vikerkaarevärvide seast ei leia, aga meie registris on koguni 94 roosat sõiduautot!

Kõige populaarsem roosa mudel on Honda Jazz. Järgnevad Toyota (Yaris) ja Peugeot 208. Kel on õnne, kohtab ehk ka roosat Daciat, neid peaks olema koguni kaks. Või roosat Subaru Imprezat.

Kuldseid, lillasid, oranže ja kollaseid autosid on kõiki üle 3000. Ja on 24 sõiduautot, mille värvi ei ole suutnud kindlalt öelda ei omanik ega registripidaja.

Kõige raskemini identifitseeritavaks on osutunud VW marki autod, sealjuures vurab teedel ringi 4 ebamäärast karva Polot. Kas tegu on kamuflaaži, mimikri või mõne muu moodsa gammaga, registrist ei selgu.

Kel aega ja viitsimist, saab Maanteeameti statistikamoodulit ise seadistada ja nähtavat mõtestada. Võib-olla on järgmine auto siiski värviline, sest kuidagi peaks sellest mustast meeleolust ju läbi murdma…?