Gooligan on uus variant Androidi pahavarast, mille avastasid küberturvafirma Check Pointi uurijad SnapPea mobiilirakendusest eelmisel aastal.
Check Pointi uuring näitab, kuidas pahavara käivitub nakatunud seadmetes juurprogrammina ja varastab autentimismärgiseid, mida saab kasutada teenuste Google Play, Gmail, Google Photos, Google Docs, G Suite, Google Drive jt andmetele ligipääsuks.

Giedrius Markevicius, Check Point Balti piirkonna juht: „Praegustel andmetel kuulub 9% nakatunud kontodest Euroopa kasutajatele. See tähendab aga ligi 100 000 kasutajakontot, mis on siin piirkonnas nakatunud. See arv ei tundu esialgu väga suur, aga kasvab pidevalt. Gooligan levib kõige enam Aasias ja Ameerikas. “

Ohtlik on nimetatud pahavara just sellepärast, et levib väga kiiresti: Gooligani rünnakud nakatavad iga päev 13 000 mobiilseadet. Rünnatakse seadmeid, millel on Android 4 (Jelly Bean, KitKat) või Android 5 (Lollipop), neid versioone kasutavad praegu ligi 74% kõigist Androidiseadmetest. Seega, kui kasutate vanemaid Androidiga nutitelefone ilma võimaluseta uuendada seda mobiilitootja või mobiilioperaatori kaudu, olete suures ohus.

Soovitused turvalisusekspertidelt:
• Uuenda alati oma seadme operatsioonisüsteemi kohe, kui see on võimalik.
• Väldi kolmandate osapoolte rakendustepoode, kui võimalik. Kontrolli võltsprogrammide nimekirja järgi, kas mõni soovitud rakendustest on Gooliganiga nakatunute nimekirjas.
• Ole väga ettevaatlik mistahes rakenduse installimisel saadetud veebilingi või avaliku QR koodi kaudu.
• Jälgi oma seadme akukasutust ja andmesidet. Kui andmekasutus suureneb järsult ja aku tühjeneb märgatavalt kiiremini, võib see olla märk pahavaraga nakatumisest.
• Mõtle ka oma mobiilseadme kaitsmisele turvatarkvaraga, nii nagu teed seda oma laua- või sülearvutis.
Rohkem infot ja nakatunud rakenduste loetelu leiad SIIT CheckPointi blogist.

Gooligan ohustab seadmeid, millel on vanema põlvkonna operatsioonisüsteemid Android 4 (Jelly Bean, KitKat) või Android 5 (Lollipop). Neid versioone kasutavad praegu üle 74% kõigist Androidiga seadmetest, millest 57% asuvad Aasias ja 9% Euroopas.
Tänaseks on avastatud kümneid võltstarkvarasid, mis on pahavaraga juba nakatunud. Kui oled alla laadinud mõne rakenduse, mis on ära nimetatud blogipostituse lõpus asuvas lisas A, siis võib su seade olla nakatunud.

Oma paigaldatud rakendusi saad vaadata seadmes menüüst “Settings -> Apps”. Kui seal leidub mõni nimetatutest, tasub tõsiselt mõelda mobiilse seadme antiviiruse paigaldamisele – näiteks Check Point ZoneAlarm suudab kontrollida, kas seade on nakatunud.
Oleme märganud, et sajad e-posti aadressid, mis on nakatunute hulgas, kuuluvad ettevõtetele.

Kuidas teada saada, kas Google´i kontole on sisse murtud?

Seda, kas kontole on sisse murtud, saab vaadata vastavalt veebilehelt, mis asub SIIN.

Kui Google´i kontot on rünnatud, tuleks ette võtta järgmised sammud - esmalt on vajalik operatsioonisüsteemi puhas install seadmele (nn “flashing”). See on keerukas protsess, mida tavakasutaja ei pruugi osata. Soovitame oma seadme välja lülitada ja viia tehnilisele spetsialistile või oma mobiilioperaatori esindusse, kus tuleks paluda seadme tarkvara täielikult taastada tehaseseadetes, teha nn “re-flash”. Pärast seda tuleks oma Google´i konto salasõna kohe ära vahetada.