Tänu tehnoloogia arengule on seismoloogias viimastel aastakümnetel tehtud olulisi edusamme. Seda on võimaldanud seadmete järjest parem tundlikkus ja digitaalne andmetöötlus.
Kunagisest mõistatuslikete signaalide paberile registreerimisest on jõutud nende tekkepõhjuste üksikasjalike tõlgendusteni. Üks näide on uuringud selgitamaks, mis paneb meie maakera 26-sekundilise perioodiga võnkuma.
Lainekujul andmete mõõtmiste ja vastuvõtmise eesmärk on kätte saada signaalid ehk neid taustfooni arvelt võimalikult palju võimendada. Näiteks raadiot kuulates tahame, et meie kõrvu jõuaksid muusikahelid, mitte häiriv korrapäratu sahin.
Nii on ka seismoloogias klassikaline lähenemine, et signaale võimendatakse ja taustmüra püütakse välja filtreerida. Viimasel ajal on aga teadvustatud üha rohkem müra kasutuskõlbulikkust informatsioonikandjana. See on käivitanud väga paeluvaid uuringuvaldkondi, olgu müra siis looduse või inimese poolt tekitatud.
Suure rahvusvahelise tähelepanu osaks sai Belgia kuningliku observatooriumi eestvedamisel mitmes riigis läbiviidud uuring COVID-19-pandeemia mõjust seismilistele mõõtmistele.
Igasugune inimtegevus tekitabki maavõnkeid, mida tundlikud seismomeetrid salvestavad. Näiteks nädalapäeva saab kontrollida nii seismogrammilt kui ka kalendrist: nädalalõpuhommikul inimesed pigem lõõgastuvad kodus, kui istuvad autoroolis. Nii registreerivadki seismojaamad liiklusest tingitud taustmüra nädalalõpul oluliselt vaoshoitumana kui argipäevadel.
Kui tänavu kevadel pandeemia tõttu riike üksteise järel „lukustati”, kajastus majanduselu hääbumine ilmekalt seismogrammidel müra vaibumisena ning hiljem oli märgata ka ühiskonna elavnemist.
Huvitaval kombel annab taustmüra korrapäratus väärt eelise selle kasutamiseks signaalina. Näiteks viisid Cambridge’i ülikooli teadlased läbi Islandi maakoore siseehituse uuringu, kus mõõtsid taustfooni taset paljudes asukohades üle terve saare.
Kui uuringuala maapõue siseehitus oleks ühtlane, oleks müra mõõtmised igal pool ühesugused. Selle asemel avastasid nad müras asukohast sõltuvaid hälbeid, mille tekkepõhjusena seletasid näiteks ülessulanud kivimi olemasolu mõnede vulkaanide sisemuses.