Koroonapandeemia tõttu kehtestatud piirangud mõjutavad isegi Maa enese liikumist

 (78)
Koroonapandeemia tõttu kehtestatud piirangud mõjutavad isegi Maa enese liikumist
Brüsseli inimtühjaks jäänud tänavad võivad olla sealse seismilise müra vähenemise põhjus (Foto: AFP)

Koroonaviiruse-pandeemia on kaosesse paisanud inimeste elud ja riikide majandused kogu maailmas. Piirangute kehtestamine viiruse leviku tõkestamiseks võib aga tähendada, et ka planeet ise liigub natuke vähem.

Maa liikumist uurivad geoteadlased on täheldanud seismilise müra — planeedi koores levivate võngete — vähenemist. Nähtust võib põhjustada transpordivõrkude ja muu inimtegevuse vähenemine.

Seismilise müra vaibumist sellisel määral täheldatakse enamasti vaid põgusalt jõulude paiku, märkis Brüsselis tegutseva Belgia kuningliku observatooriumi seismoloog Thomas Lecocq.

Sõidukite liiklemise ja tööstusmasinate põhjustatud võnked panevad maakoore liikuma samamoodi nagu looduslikud nähtused, nt maavärinad. Ja ehkki eraldiste võnkeallikate mõjud võivad olla väga väikesed, tekitavad need koos n-ö taustmüra, mis mh vähendab seismoloogide suutlikkust tuvastada samadel sagedustel ilmnevaid muid signaale.

Lecocqi osutusel näitavad observatooriumi seismomeetrid, et COVID-19 leviku piiramiseks Brüsselis kehtestatud piirangud on vähendanud inimtekkelise seismilise müra hulka umbes ühe kolmandiku võrra.

Müra vähenemine on observatooriumi aparatuuri tundlikumaks muutnud; paranenud on seadmete suutlikkus tuvastada võnkeid taustmüraga samadel kõrgetel lainepikkustel. Teadusrajatise maapinna-seismomeetrid tajuvad väikseid maavärinaid ja karjäärides toimuvate lõhkamistööde seismilisi signatuure sama hästi kui saja meetri sügavusse puurauku maetud võnkeandur, lisas Lecocq.

Seotud lood:

Kui liikumispiirangud jätkuvad, võivad linnadesse paigaldatud maapinna-andurid kõikjal maailmas tavalisest tõhusamalt tuvastada maavärinate järeltõugete asukohti.

Mürataseme vähenemisest võib olla kasu ka seismoloogidele, kes looduslikult tekkivate taustvärinate, nt ookeanilainete tekitatud võngete kaudu Maa koores aset leidvaid protsesse uurivad.

New Mexico osariigis Albuquerque’is tegutseva USA geoloogiauuringute ameti US Geological Survey juures töötav geoloog Emily Wolin täpsustas, et mitte kõigi seismiliste seirejaamade jaoks pole liikumispiirangute mõjud sama tähelepanuväärsed.

Paljud jaamad on inimtekkelise müra välistamiseks meelega rajatud asulatest kaugele või sügavatesse puuraukudesse. Sellistes seirejaamades täheldatakse kõrgsagedusliku müra vähenemist oluliselt vähem või üldse mitte.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!