KOOMIKS | Kuidas Apple'i ja Google'i ühisloodud koroonaäpp täpselt toimib?

 (2)
KOOMIKS | Kuidas Apple'i ja Google'i ühisloodud koroonaäpp täpselt toimib?
Apple'i ja Google'i logod

Kuidas koroonapandeemia vastu võidelda? Üks variant on kasutusele võtta mobiilirakendusi, mis aitavad levikut jälgida ja heal juhul nakatunutest ka eemale hoida.

Forte kirjutas aprilli keskpaiku, et selliseid äppe on maailma eri paigus kasutusele võetud juba terve posu.

Kuigi Eesti riiklikku äppi ei paista veel kuskilt, on paljude jaoks üllatusena koostööd alustanud konkureerivad tehnoloogiahiiud Apple ja Google.

Kuidas see Bluetooth-side teel andmeid vahetav lahendus täpselt toimub, annab aimu Apple'i ja Google'i väljastatud pildirida, mille eesti keelde tõlkisin.

Püüdsin luua nii lihtsa ja laiale ringile mõistetava tõlke, kui vähegi suutsin. Sestap tehnoloogiagurud ärgu pahandagu, et ma ei kasuta maagilisena kõlavaid ingliskeelseid termineid nagu broadcast beacon keys ja anonymous identifier beacons, mida algne tekst sisaldab.

Kes tahab siiski teksti kujul lühikokkuvõtet, siis äpp toimib umbes nii: kasutaja annab äpis loa, et tema kohta andmeid koguda ja levitada. Siis teised sama äpi kasutajad võivad uurida, et kas nad on ringi liikudes juhtumisi mõne COVID-19-ga nakatatuga kokku puutunud ja mida oleks mõistlik siis edasi teha.

Seotud lood:

Selliste rakenduste kasulikkus (uue koroona)viiruse vältimisel on küll piiratud, aga psühholoogiline toetus – teadmine, et sul on võimalik ka endal midagi ära teha – on teinekord samuti väga tähtis.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!