F1 aastal 1979: apartheidile vaatamata oli Jody Scheckter vormelisõitja number üks
Kuuekümnendatel ja seitsmekümnendatel oli see maailmas päris valus teema. Alates sellest, kui Lõuna-Aafrika 1949. aastast rassieralduspoliitikat kehtestama hakkas, tekkis terav konflikt ka spordimaailmas. Rahvusvahelisest Olümpiakomiteest ning rahvusvahelisest kergejõustikuliidust heideti Lõuna-Aafrika Vabariik välja aastaks 1970, rahvusvahelises jalgpalliliidus oli riigi osalus peatatud juba aastal 1963.
Rahvusvaheline autorpordiliit aga võttis Lõuna-Aafrika GP oma programmi alles kogu kogu muu maailma boikotiüleskutseid eirates aastal 1962 ja jätkas seda koostööd aastani 1985. välja. Ja seega ajal, mil näiteks riigi kergejõustiklaste tulemusi rahvusvaheliselt ei tunnistatud, said lõunaaafriklased autospordis tõsiselt pidutseda.
Tony Maggs oli saanud kolm poodiumikohta aastail 1962 ja 1963. Ian Scheckter sõitis F1-s aastail 1974-1977, kuid ei saanud ühelgi etapil punkte. Tema vend Jody Scheckteri karjäär algas aga 1972. aastal ja lõppes 1980, tulemuseks kokku kümme etapivõitu ja 1979. aasta maailmameistritiitel. Muide, vennad Scheckterid on päritolult juudid.
Vahele jäi ka rodeeslase John Love poodiumikoht 1967. aasta Lõuna-Aafrika etapil. Teatavasti oli ka Lõuna-Rodeesia apartheidi tõttu boikoti all. Ja kuigi apartheid hiljem kaotati ja boikotikampaania lõppes aastaks 1992, pole pärast Scheckterit tänase päevani ühtki lõunaaafriklast F1-s nähtud, rodeeslastest (zimbabwelastest) rääkimata.
Surma ei tohi saada
Eelmiste aastate rängad õnnetused olid sundinud F1 reegleid järjest karmistama, 1979. aastast alates oli kohustuslik piloodikiivri õhuvarustus, suurem kokpitiava, kaks peeglit auto külgedel, nagu ka tulekustuti olemasolu autos.
Ja tõesti, surmajuhtumitega avariid hakkasid vähenema. Kui 1970. aastatel oli hukkunud kokku 12 vormelijuhti, siis 1980. aastatel vaid neli, 1990. aastatel, 2000. aastatel ja 2010. aastatel seni igal kümnendil vaid kaks (neistki enamik sõitudel väljaspool MM-sarja). 1979. aastal ükski juht surma ei saanud.
Küll tähendas 1979. aasta suruemat prantslaste läbimurret. Kui Renault oli liitunud MM-sarjaga alles 1977. aastal, siis 1979. aastal said nad esimese etapivõidu. Kui 1976. aastal liitunud Ligier oli 1977. aastal ka esimese võidu saanud, siis 1979. aastal võtsid nad juba kolm võitu. Kuid Prantsuse tiimide piloodid Jacques Laffite, Patrick Depailler (hiljem tema asemel belglane Jacky Ickx), Jean-Pierre Jabouille ja Rene Arnoux (kõik varasemad F2-sarja Euroopa meistrid) siiski kõige teravamsse tiitlikonkurentsi ei jõudnud.
Lotus (Mario Andretti ja Carlos Reutemann) igatahes väsis 1979. aastaks ära, tagasitulekut tegi Ferrari (Jody Scheckter ja Gilles Villeneuve), suurt tulemist aga Williams (Clay Regazzoni ja Alan Jones).
1. etapp Argentina GP
Hooaeg sai hoo sisse kohe prantslaste hümniga. Laffite ja Depailler startisid Buenos Airese rajale kahekesi esireast ja Laffite tõi Ligieril ka võidu koju.
- 1 Jacques Laffite FRA Ligier-Ford 9
2 Carlos Reutemann ARG Lotus-Ford 6
3 John Watson GBR McLaren-Ford 4
4 Patrick Depailler FRA Ligier-Ford 3
5 Mario Andretti USA Lotus-Ford 2
6 Emerson Fittipaldi BRA Fittipaldi-Ford 1
2. etapp Brasiilia GP
Sama kordus Interlagose rajal, ainult nüüd tõid Ligieri mehed juba kaksikvõidu.
- 1 Jacques Laffite FRA Ligier-Ford 9
2 Patrick Depailler FRA Ligier-Ford 6
3 Carlos Reutemann ARG Lotus-Ford 4
4 Didier Pironi FRA Tyrrell-Ford 3
5 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 2
6 Jody Scheckter RSA Ferrari 1
3. etapp Lõuna-Aafrika GP
Kyalami rajale jõudes oli Ligieri ülekaal siiski murtud. Esireast startisid Jean-Pierre Jabouille Renaultil (kes katkestas) ja Scheckter Ferraril. Võitis aga Villeneuve, samuti uuel Ferraril 312T4. Kanadalase auto oli lõpuks ometi sõitma saadud.
- 1 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 9
2 Jody Scheckter RSA Ferrari 6
3 Jean-Pierre Jarier FRA Tyrrell-Ford 4
4 Mario Andretti USA Lotus-Ford 3
5 Carlos Reutemann ARG Lotus-Ford 2
6 Niki Lauda AUT Brabham-Alfa Romeo 1
4. etapp USA lääneranniku GP
Long Beachil reastusid autod starti Villeneuve ja Reutemanni selja taha, kuid argentiinlane siiski Lotusel finišisse ei jõudnud. Ja nüüd said Ferrarid kaksikvõidu. Renaultid isegi ei startinud, kuna Jabouille oli viga saanud.
- 1 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 9
2 Jody Scheckter RSA Ferrari 6
3 Alan Jones AUS Williams-Ford 4
4 Mario Andretti USA Lotus-Ford 3
5 Patrick Depailler FRA Ligier-Ford 2
6 Jean-Pierre Jarier FRA Tyrrell-Ford 1
5. etapp Hispaania GP
Jarama rajal saadi Ligierid jälle löögivormi, kuigi esimesest ruudust startinud Laffite katkestas, tõi Depailler teisest ruudust võidu koju.
- 1 Patrick Depailler FRA Ligier-Ford 9
2 Carlos Reutemann ARG Lotus-Ford 6
3 Mario Andretti USA Lotus-Ford 4
4 Jody Scheckter RSA Ferrari 3
5 Jean-Pierre Jarier FRA Tyrrell-Ford 2
6 Didier Pironi FRA Tyrrell-Ford 1
6. etapp Belgia GP
Zolderi rajale startisid eest jälle Ligierid, kuid võitjaks tõusis seitsmendast ruudust Scheckter, ülejäänud esikuuik oli stardis olnud lausa kümnendast kohast tagapool. Vahepealsetest masinatest polnud lihtsalt finišeerijaid. Niipalju autode usaldusväärsusest... Laffite juhtis veel sarja, kuna Scheckteril läks üks kuuenda koha punkt juba maha. Nimelt arvestati vaid neli parimat tulemust hooaja seitsmelt esimeselt ja neli tulemust viimaselt kaheksalt etapilt.
- 1 Jody Scheckter Ferrari 9
2 Jacques Laffite Ligier-Ford 6
3 Didier Pironi Tyrrell-Ford 4
4 Carlos Reutemann Lotus-Ford 3
5 Riccardo Patrese Arrows-Ford 2
6 John Watson McLaren-Ford 1
7. etapp Monaco GP
Niisiis, jõuti Monte Carlo linnarajale. Scheckter läks rajale parimast ruudust, Villeneuve tema kõrvalt (kuigi katkestas). Kuid Williamsi masinaga oli võimalik lausa 16. ruudust teisele kohale tõusta. Scheckter tõusis ka selgelt sarja liidriks.
- 1 Jody Scheckter RSA Ferrari 9
2 Clay Regazzoni SUI Williams-Ford 6
3 Carlos Reutemann ARG Lotus-Ford 4
4 John Watson GBR McLaren-Ford 3
5 Patrick Depailler FRA Ligier-Ford 2
6 Jochen Mass GER Arrows-Ford 1
8. etapp Prantsuse GP
Hooaja teine pool läks lahti Dijoni rajal, kus esimesest ruudust startinud Jabouille sai kodurajal ka võidu, olgugi, et enamiku sõidust oli juhtinud Villeneuve. Renaultile seega ajaloo esimene etapivõit. Scheckter jätkas aga sarja liidrina, olgugi, et sõidus jäi sel etapil seitsmendaks.
Muide, Depailler oli kahe etapi vahel mõlemad jalad murdnud, seega Jacky Ickx sai tema asendajana üle tüki aja jälle korralikuma auto rooli.
- 1 Jean-Pierre Jabouille FRA Renault 9
2 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 6
3 René Arnoux FRA Renault 4
4 Alan Jones AUS Williams-Ford 3
5 Jean-Pierre Jarier FRA Tyrrell-Ford 2
6 Clay Regazzoni SUI Williams-Ford 1
9. etapp Briti GP
Tagasi klassikalisel Silvesrtone'i rajal, sai Frank Williamsi asutatud meeskond esimese kvalifikatsiooni võidu, kuigi Alan Jones sõidu katkestaski. Tema meeskonnakaaslane Regazzoni võttis aga juhtimise üle ja tuli oma karjääris juba viiendat korda, Williamsi ajaloos aga esimest korda võitjana finišisse. Ickx oli tagasi punktidel pärast neljaaastast madalseisu. Scheckter aga jätkas sarja liidrina.
- 1 Clay Regazzoni SUI Williams-Ford 9
2 René Arnoux FRA Renault 6
3 Jean-Pierre Jarier FRA Tyrrell-Ford 4
4 John Watson GBR McLaren-Ford 3
5 Jody Scheckter RSA Ferrari 2
6 Jacky Ickx BEL Ligier-Ford 1
10. etapp (Lääne-)Saksamaa GP
Võidumaitse suus, jätkas Williams oma autode parandamist ja Hockenheimi ringil võtsid Jones ja Regazzoni juba kaksikvõidu. Parimast ruudust startinud Jabouille nimelt katkestas, Jones juhtis aga sisuliselt stardist finišini.
- 1 Alan Jones AUS Williams-Ford 9
2 Clay Regazzoni SUI Williams-Ford 6
3 Jacques Laffite FRA Ligier-Ford 4
4 Jody Scheckter RSA Ferrari 3
5 John Watson GBR McLaren-Ford 2
6 Jochen Mass GER Arrows-Ford 1
11. etapp Austria GP
Scheckter jätkas MM-sarja liidrina, kuigi võidust oli mitu etappi juba üsna kaugel olnud. Österreichringil sai esimest korda parima stardikoha Arnoux, paraku oli aga Jones seekord jälle kõigist kiireim. Koondarvestuses Scheckteril 38 (42) punkti, Villeneuvel ja Laffitel 32, Jonesil 25 punkti. Ferraril konstruktorite seas juba selgem edumaa.
- 1 Alan Jones AUS Williams-Ford 9
2 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 6
3 Jacques Laffite FRA Ligier-Ford 4
4 Jody Scheckter RSA Ferrari 3
5 Clay Regazzoni SUI Williams-Ford 2
6 René Arnoux FRA Renault 1
12. etapp Hollandi GP
Järgmiste aastate tugevamaid vormelistaare, brasiillane Nelson Piquet oli rajal olnud juba enam kui aasta, kuid alles nüüd Zandvoortis suutis ta punktikoha välja võidelda. Brabhami masin enamasti lihtsalt finišisse välja ei vedanud (sama häda vaevas ka Niki Laudat). Parimast ruudust startinud Arnoux katkestas jälle, Jones võitis jälle, kuid Scheckter juhtis sarja endiselt.
- 1 Alan Jones AUS Williams-Ford 9
2 Jody Scheckter RSA Ferrari 6
3 Jacques Laffite FRA Ligier-Ford 4
4 Nelson Piquet BRA Brabham-Alfa Romeo 3
5 Jacky Ickx BEL Ligier-Ford 2
6 Jochen Mass GER Arrows-Ford 1
13. etapp Itaalia GP
Niisiis jõuti Monzasse. Esireast startisid kõrvuti Renaulti mehed Jabouille ja Arnoux, aga nende autod finišini vastu ei pidanud. Ferrarid said kaksikvõidu, Scheckter aga juba otsustava punktilisa, tagades MM-sarja üldvõidu nii endale kui ka Ferrarile.
- 1 Jody Scheckter RSA Ferrari 9
2 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 6
3 Clay Regazzoni SUI Williams-Ford 4
4 Niki Lauda AUT Brabham-Alfa Romeo 3
5 Mario Andretti USA Lotus-Ford 2
6 Jean-Pierre Jarier FRA Tyrrell-Ford 1
14. etapp Kanada GP
Montreali rajal nähti Williamsite ja Ferraride duelli, kuigi pigem Villeneuve ja Jonesi vahel. Scheckter püsis taustajõududes. Niki Lauda aga jättis juba enne starti oma karjääriga hüvasti (kuigi tuli tagasi 1982. aasta alguseks).
- 1 Alan Jones AUS Williams-Ford 9
2 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 6
3 Clay Regazzoni SUI Williams-Ford 4
4 Jody Scheckter RSA Ferrari 3
5 Didier Pironi FRA Tyrrell-Ford 2
6 John Watson GBR McLaren-Ford 1
15. etapp USA (idaranniku) GP
Watkins Gleni rajale startis parimast ruudust Jones, tema kõrval võttis aga ootamatult koha sisse Piquet. Kumbki finišisse välja ei vedanud. Pidu Villeneuve'ide leeris.
- 1 Gilles Villeneuve CAN Ferrari 9
2 René Arnoux FRA Renault 6
3 Didier Pironi FRA Tyrrell-Ford 4
4 Elio de Angelis ITA Shadow-Ford 3
5 Hans-Joachim Stuck GER ATS-Ford 2
6 John Watson GBR McLaren-Ford 1
MM-i esikümme aastal 1979:
- 1 Jody Scheckter Ferrari 51 (60)
- 2 Gilles Villeneuve Ferrari 47 (53)
- 3 Alan Jones Williams 40 (43)
- 4 Jacques Laffite Ligier 36
- 5 Clay Regazzoni Williams 29 (32)
- 6 Patrick Depailler Ligier 20 (22)
- 7 Carlos Reutemann Lotus 20 (25)
- 8 René Arnoux Renault 17
- 9 John Watson McLaren 15
- 10 Mario Andretti Lotus 14
Konstruktorite karikas:
- 1 Ferrari 113
2 Williams 75
3 Ligier 61
4 Lotus 39
5 Tyrrell 28
6 Renault 26
7 McLaren 15
8 Brabham 7
9 Arrows 5
10 Shadow 3
11 ATS 2
12 Fittipaldi 1
F2 sarja võitis 1979. aastal šveitslane Marc Surer autol March-BMW.
USA-s esimest korda korraldatud SCCA/CART Indy Car-sarja võitis aga ameeriklane Rick Mears autoga Penske-Cosworth. Mears võitis ka Indy 500 sõidu.