Jaak Juskega kadunud Eestit avastamas: kui mitmes erinevas paigas Tallinnas õigupoolest laulupidu peetud on?
1880. aastal toimunud III üldlaulupidu peeti maha Lutheri heinamaal Kadriorus. Täna tähistab seda kohta mälestuskivi Köleri tänava lõpus.
Järgmine kord jõudis eestlaste laulupidu taas Tallinna 1896. aastal. VI laulupidu toimus Risenkampfi platsil praeguse bussijaama lähedal, kuhu oli ehitatud ka kõlakoda.
VIII laulupidu toimus juba vabas Eestis 1923. aasta suvel. Laulud lauldi Kadrioru serval Rohelisel aasal tänase Kadrioru staadioni kohal.
1928. aasta laulupeo eel ei saavutanud aga laulurahvas sportlastega kokkulepet staadioni kasutamiseks.
Enn Oja on kirjutanud, et pärast mitme koha vahel kaalumist jäi valik Narva maantee ja Pirita tee vahel niinimetatud Mürkese krundile. Minevikus baltisakslastele kuulunud maa-ala oli omandanud Anija mõisa piimarentnik, hilisem «Lootuse» seltsi ja Tallinna Põllumeeste Seltsi juhtiv tegelane Johannes Mürkes (1845-1905). Oma testamendis määras ta mainitud kinnisvara vaeslastekodu ja põllutöökooli rajamiseks. Et aga pärast tema surma selleks võimalusi polnud, kasutati krunti lihtsalt heinamaana.
1928. aasta laulupeo eel sai seal kiirkorras valmis puust laululava. Sellel laval peeti viimast korda laulupidu 1955. aastal. Paar aastat hiljem vana puitlava lammutati.