Uuringu kokkuvõttest selgub, et Eesti kauplustes ja e-poodides turustatakse üle 60 musta pässikut (Inonotus obliquus) sisaldavat toodet – nii tükkidena, pulbrina, vesi- ja alkoholtõmmistena ning ekstraktidena.

Forte heitis pilgu mõnele veebikeskkonnale ja seal omistati seenetoodetele ülivõrdes omadusi.

„See toidab sinu keha muljetavaldava koguse antioksüdantide, asendamatute aminohapete, mineraalide, SOD ensüümide ja teiste elutähtsate ainetega,“ kirjutab üks portaal.

Teine portaal nimetab teda „meditsiiniseente kuningaks“ ja loetleb üles kümmekond haiguste rühma, mille vastu sellel võime olevat.

„Meie ekstrakt sisaldab rekordilises koguses aju tööd, immuunsüsteemi ja seedimist toetavaid toimeaineid,“ kirjutab kolmas iseloomustamaks toodet, mille kilohind ulatub 400 euro kanti.

Veterinaar- ja toidulaboratoorium märgib oma aruandes aga esmalt, et kui toode pakenditel olev teave vastab üldjuhul toidulisandite märgistusele esitatavatele nõuetele ja sisaldab kohustuslikku teavet, siis e-poodides esitatakse „tõendamata ja keelatud väiteid“.

„Toidulisandite puhul ei tohi viidata haigusi tõkestavatele, ravivatele või leevendavatele omadustele, kuid võib kasutada haigestumise riski vähendamisele viitavaid lubatud väiteid. Lubatud tervisealaste väidete registris pole ühtki väidet musta pässiku toime kohta, seega pole õigustatud ühegi tervisealase väite esitamine,“ leiavad analüüsi koostajad.

Aga mida labor musta pässiku koostises avastas?

Näiteks seda, et toodetes on mineraalainete sisaldus üldjuhul väike ja jääb 97,5% tõenäosusega alla 15% NRV piiri. Erandiks on mangaan ja kaalium pulbris või tükkides (vastavalt 16 ± 4,8% ja 31 ± 7,7% NRV-st) ning kroom tõmmises (12 ± 16,5% NRV-st). „Uuritud proovide põhjal saab öelda, et toodet analüüsimata saab märkimisväärseks lugeda ainult kaaliumisisalduse musta pässiku tükkides ja pulbris.„

Seega pea üldse mitte mineraale. Kuidas on lood vitamiinidega?

„Vitamiinide (A, B1, B2, B3, B5, B6, C, D2, E, K1) sisaldus uuritud toodetes on mittemärkimisväärne ja jääb 99,5% tõenäosusega alla 5% NRV piiri,“ seisab analüüsis. Seega pole neis ka vitamiinidega seis sugugi hea.

Vitamiinid mustas pässikus

Küll aga kinnitasid analüüsid musta pässiku toodete suurt oksalaadisisaldust (9000–16 500 mg/kg pulbris/tükkides, 200–1000 mg/kg tõmmises). „Oluline kogus oksalaate võib tekkida ka toidus, sh C-vitamiiniga rikastatud jookides leiduva askorbiinhappe lagunemisel väljaspool organismi. Samas on see võimalus põhjalikumalt uurimata, mistõttu võiks kaaluda lisatud C-vitamiiniga musta pässiku toodete täiendavaid uuringuid,“ leiab uuringu autor.

Ta jätkab: „Kuna andmed C-vitamiini suurte annuste ohutuse kohta pole ühesed, tuleks C-vitamiini sisaldavate toodete tarbimisel arvestada ohuga, et vitamiini kogus üle 1 g ööpäevas võib kaasa tuua neerukivide tekke riski. Arvestades, et musta pässikut sisaldavate toodete puhul lisandub ka oluline kogus oksalaate, võib see neerukivide tekke soodumusega inimestel oluliselt suurendada neerukivide tekke tõenäosust.“

Väljavõte analüüsist

Lisaks märgib ta, et on kahtlus, et must pässik võib suurendada veritsuse riski. „Veritsushäirete põdejad ei tohiks musta pässikut kasutada. Musta pässiku kasutamine tuleks lõpetada vähemalt kaks nädalat enne kirurgilist operatsiooni.“ Puuduvad andmed ka musta pässiku toime kohta raseduse või rinnaga toitmise ajal, mistõttu sel ajal tuleks tarbimist ettevaatuse mõttes vältida.

Lisaks märgitakse analüüsis, et musta pässiku tükkide ja pulbri töötlemata tarbimisel (nagu seda soovitab teha osa müüjaid) soovitavas koguses (10 g päevas, 70 g nädalas) kujutavad saadavad nikli ja plii kogused kuni 12-aastaste laste puhul halvima stsenaariumi korral riski (nikli MOE < 30, plii MOE < 10) ning saadavad alumiiniumi ja kaadmiumi kogused annavad märkimisväärse panuse lubatud (talutavasse) nädala kogusesse (alumiinium kuni 31,0%, kaadmium kuni 45,5%).

Mis puutub pässiku raviomadusse, siis leiame analüüsist laused: „Ravimite teabeportaali RxList (2022) andmetel pole piisavaid andmeid, et hinnata tõhusust järgmiste haiguste puhul: diabeet; maksahaigused; mao- ja sooltevähk; südamehaigused; tuberkuloos; muud seisundid. Jaotis „muud seisundid“ katab kõik nimekirjas nimetamata haigused, mistõttu saab teha järelduse, et musta pässiku tõhusus pole tõestatud mitte ühegi haiguse korral.“

Uuringtulemus on täismahus loetav siin.

Kui veterinaar- ja toiduameti analüüs ei uurinud musta pässiku bioaktiivsete ainete sisaldust, siis tegi seda paralleelselt maaülikool, seda küll ühe seenekasvataja rahalisel tellimusel. Sellest uuringust kirjutasime eile siin.

Koroonaajal leidis aga meil käsitlust juhtum, kus eestlastele müüdi hoolega viirusevastast ninaspreid nimega Bioblock, mille igasugune toime oli samuti inimeste peal tõestamata.

KOMMENTAAR: ROBIN GURNEY, NATURAL CHAGA OÜ juht

Tegu on väga teretulnud uuringuga, mille üle kõik professionaalsed musta pässiku tootjad ja müüjad peaksid rõõmustama. See aitab tõsta musta pässikut sisaldavate toodete ja nende kohta avaldatava teabe taset, mis on igati hea uudis Eesti tarbijaskonnale. Samuti aitab uuring märkimisväärselt kaasa meie enda käimasolevatele uuringutele.

Natural Chaga OÜ on pikka aega mures olnud musta pässiku kohta esitatava valeinformatsiooni ja tõestamata väidete kohta mõnede tootjate ja müüjate poolt. Natural Chaga veebilehel toome selgelt välja, et musta pässiku näol on tegemist toidulisandiga (mitte ravimiga) ja me ei esita ühtegi tõestamata meditsiinilist ega toitumisalast väidet oma toodete kohta.

Meie jaoks on oluline kontrollida raskmetallide (või kiirguse) võimalikku sisaldust mustas pässikus, mistõttu testime oma toorainet põhjalikult Veterinaar- ja Toidulaboris (tulemusi jagame klientide nõudmisel) ja Keskkonnaameti kiirgusbüroos. Samuti viime läbi mikrobioloogilised testid (pärmseente, hallitusseente, bakterite jne osas). Meie arvates on äärmiselt oluline, et tarbijad saavad olla kindlad, et nende tarbitav must pässik on „puhas“. See on ka üks põhjustest, miks kasutame oma toodetes mahe toorainet ning taotlesime oma tootmisele mahetunnustuse.

Kogu meie must pässik on korjatud mahealadena tunnustatud Eesti metsadest. Kuid oleme teadlikud, et osad müüjad kasutavad väljastpoolt Eestit, nt.Venemaalt, Lätist, Poolast jm täpsustamata piirkondadest korjatud pässikut. See võib olla probleemiks, juhul kui ei viida läbi piisavat testimist. Soovitame tarbijatel küsida müüjatelt laboratoorsete testide tulemusi.

Oleme tänulikud, et PTA on teinud ka kokkuvõtte musta pässiku kasulikkuse kohta tehtud positiivsetest uuringutest (laborikatsete põhjal). Ilmselgelt usuvad musta pässiku tarbijad, et see aitab neid ning me loodame, et ühel päeval kinnitavad ka kliinilised testid positiivsete laboriuuringute leide ja rahvameditsiini väiteid.

Kõige murettekitavamad olid PTA kommentaarid võimaliku neerukivide tekkeriski kohta suure annuse C-vitamiiniga segatud musta pässiku ekstraktide tarbimisel. See oli uus teave ka meie jaoks. Kuigi Natural Chaga oma toodetele C-vitamiini ega muid lisaaineid ei lisa, uurime neid leide kindlasti lähemalt ja ajakohastame oma teavet.

Kokkuvõttes oleme väga rahul, et PTA selle vajaliku uuringu läbi viis. Loodame, et nende leidude tulemusel hakkavad kaduma eksitavad ja valed väited, mida näeme kahjuks iga päev mõne musta pässiku müüja veebilehtel, sotsiaalmeedias ja uudiskirjades.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena