India loogika: kohus mõistis inimsööja lõvi eluks ajaks trellide taha

 (16)

India loogika: kohus mõistis inimsööja lõvi eluks ajaks trellide taha
Isane aasia lõvi. Pildilolev loom pole looga seotud. AFP

Sõnad "India" ja "kohus" seostuvad meil ennekõike laevakaitsjate ülipikale veninud saagaga. Ent kummalisi juriidilisi lahendusi leidub seal teisigi - Gujarati osariigis näiteks mõistis äsja inimreeglite järgi tegutsev kohus ühe lõvi eluks ajaks vangistusse pärast seda, kui kohtuekspertiis tuvastas, et ta oli kolm inimest tapnud ja ära söönud.

Vähe sellest, süüdi mõistetud lõviga koos olid kahtlustatavad veel 16 lõvi samast karjast. Põhjus: Giri metsa lähedal on sel aastal juba kuus inimest lõvi läbi eluga hüvasti jätnud.

Loomad püüti kinni viimase kahe kuu jooksul ja paigutati eraldi puuridesse. Neilt võeti käpajäljed, lisaks hinnati nende käitumist ja analüüsiti väljaheiteid. Üks isalõvi mõistetigi seejärel kohtu poolt süüdi, kuna tema väljaheidetest leiti inimese jäänuseid. Ka kahe emalõvi väljaheidetes leidus inimmaterjali ning nende "süüd" praegu veel uuritakse. Ülejäänud 14 lõvi lastakse tagasi metsa.

Jungadangh Wildlife Circle`i peametsahooldaja Anirudh Pratap Sigh ütles New York Timesile, et suurte kasside tegusid hindas "aus kohus". Päris vanglasse süüdimõistetud isalõvi siiski ei paigutata, ta veedab nüüd ülejäänud elupäevad loomaaias.
Gujarati osariik on ainuke Indias, kus elavad metsikud aasia lõvid. Inimeste hukkumine nende käpa läbi on haruldane, ent juhtumite arv on tänavu pisut kasvanud.

Seotud lood:

Eksperdid arvavad, et lõvide rünnakute üheks põhjuseks võib olla tappev kuumalaine, mis praegu piirkonnas valitseb. Paljud inimesed magavad seetõttu õues ja öise küttimisviisiga lõvid võivad seetõttu magavad inimesed pühvlivasikate või teiste loomadega segi ajada.

Loomade üle kohtumõistmises pole midagi uut ja seda on viljeletud ka Euroopas, ent kauges minevikus. Varaseim registreeritud juhtum pärineb 13. sajandist, mil Prantsusmaal üks siga surma mõisteti; 1474 aastal aga toodi näiteks Šveitsis Baselis kohtu ette üks kukk, keda süüdistati munemises. Valdavalt mõisteti kohut koduloomade ja mõnel puhul lausa putukate üle, keda enamasti kahtlustati mustade jõududega kokkumängus.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare