PANORAAMVIDEO: Suur osakestepõrguti – maailma suurim masin seestpoolt!

 (2)

NB! See on panoraamvideo, mis ümbritseb sind igas suunas. Võid seda vaadata tavavideona või vaatenurka muuta. Videoakna vasakule ülaossa tekib nn suunanuppudega ring. Kui kursori sellele sead ja vasakut hiirenuppu all hoiad, saad vaatenurka liigutada vastavalt vasakule, paremale, üles või alla. Toimib vähemalt Chrome-brauseris.

Umbes saja meetri sügavusel otse Prantsusmaa-Šveitsi piiri all asub maailma suurim masin — suur hadronipõrguti LHC (ingl Large Hadron Collider). BBC käis panoraamkaameraga selle sisemuses!

Selles tulistatakse elementaarosakesi omavahel kokku 27 kilomeetrise ümbermõõduga ringikujulises kiirendustorus kiirustel, mis lähenevad valguse kiirusele.

Just siin avastati 2012. aastal Higgsi boson, mida ka jumalaosakeseks nimetatakse.

LHC-s matkivad osakestefüüsikud tingimusi, mis pidid eelduste kohaselt valitsema Suures Paugus, uurivad universumi elementaarseid ehituskive ja otsivad juhtlõngu, mis juhataksid neid astrofüüsika seni tabamatuks jäänud püha graali — tumeenergia ja tumeaine — jälile.

BBC võttegrupil õnnestus teha põhjalik tiir Euroopa tuumauuringute keskuses CERN ja jäädvustada see 360 kraadi katva panoraamülesvõtte kujul, mistõttu on nüüd teil võimalus YouTube’i vahendusel heita põhjalik pilk maailma suurima füüsikalaboratooriumi sisemusse.

Masinavärki, mille abil on tehtud hulk hiljutistest olulistest edusammudest universumi suurimate saladuste lahtimuukimise vallas, ei saa iga päev lähedalt uudistada. Nagu öeldakse videolõiguski, tehakse LHC-s suurt teadust kõige tillemates kujuteldavates mastaapides.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare