Nahk tajub enesekaitseks päikesevalgust

 (2)
Päikesevalgust tajub ka nahk, mitte vaid silmad.
Päikesevalgust tajub ka nahk, mitte vaid silmad.

Päikesevalguse kätte astudes ei taju seda mitte ainult silmad vaid ka nahk. Inimese nahk sisaldab sarnaselt silma võrkkestaga fotoretseptoreid, mistõttu vallandub päikese kätte sattudes nahas kahjuliku ultraviolettkiirguse vastu viivitamatult kaitsereaktsioon. Fotoretseptorid on valgustundlikud valgud, mis paljudes organismides osalevad valguse aistimises ja valgusele reageerimises.

Nahk päevitub DNAd ultraviolettkiirguse eest kaitsvat pigmenti melaniini tootes. Ultraviolettkiirgus on elektromagnetlainetus, mis jaotatakse vastavalt füüsikalistele omadustele ja bioloogilisele toimele kolme laineala piirkonda. Maapinnale jõudvast päikesevalgusest 5 protsenti on UVB-kiirgus ja 95 protsenti UVA-kiirgus. UVC-kiirgus neeldub osoonikihis ja maapinnani ei jõua, küll aga võidakse sellega liialdada solaariumides, vahendab Novaator.

UVB mõjul suureneb DNA kahjustuste korvamiseks nahas melaniini tootmine mõni päev pärast päikesevalguse käes viibimist. UVA, mida kasutatakse ka solaariumides päevituse saamiseks, soodustab pigmendi tootmist aga juba mõne minuti pärast.

Pikemalt loe edasi Novaatorist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare