Antibeebipillid on nunnadele elu ja surma küsimus

 (44)

Antibeebipillid on nunnadele elu ja surma küsimus
Reuters

Nagu kõik naised, kes pole rasestunud ja sünnitanud (null-lapsesed naised), ähvardab katoliiklastest nunnasid lapsi saavate naistega võrreldes suurem rinna-, munasarja- ja emakavähi risk.

The Lanceti ajakirja veebirubriigis Online First ilmunud kommentaar sedastab, et kuna rasestumisvastased tabletid kahandavad nii üldist suremust kui ka suremist munasarja- ja emakavähktõbedesse, peaksid katoliku nunnad neid manustama tervislikel põhjustel, kirjutab MedicalXpress.

Null-lapsestel naistel on raseduse ja imetamise ärajäämise tõttu rohkem ovulatiivseid menstruaaltsükleid kui naistel, kes lapsi saavad, osutavad uuringu autorid dr Kara Britt Austraalias Melbourne'is tegutsevast Monashi ülikoolist ja prof Roger Short Melbourne'i ülikoolist.

Suurem hulk tsükleid suurendabki vähiriski. Tsüklite koguarvu mõjutavad muudki tegurid peale lastesaamise, näiteks varapuhkev puberteet või tavalisest hiljem saabuv menopaus. Lapsi saavad naised kahandavad nende vähkide tõenäosust veelgi rohkem, kui saavad esimese lapse suhteliselt noores eas, sünnitavad veel lapsi ja toidavad neid rinnaga.

Autorite osutusel on uuringud näidanud, et nn antibeebipille pruukivate naiste üldine suremus on 12% madalam kui tablettide mittekasutajatel. Munasarja- ja emaka limaskesta e endomeetriumi vähktõbede kujunemise tõenäosus oli ravimikasutajail 50–60% madalam kui mittekasutajail — too kaitsev mõju vältab 20 aastat, mis tähendab ilmselget pikaajalist kasu.

Nagu iga muugi ravim, pole ka rasestumisvastased ravimid muidugi täiesti riskivabad. Näiteks võib östrogeeni ja progestogeeni kombineeriv tablett soodustada verekämpude teket (veenitromboosi), mistõttu alati tuleks näidustamisel arvesse võtta patsiendi varasemat haiguslugu.

Autorid kirjutavad artikli kokkuvõttes: "Katoliku kirik taunib Paavst Paulus VI 1968. aasta entsüklikas Humanae Vitae sedastatud alustel kõiki raseduse vältimise viise.

Ehkki Humanae Vitaes ei mainita kordagi nunnasid, peaks neil olema voli kasutada rasestumisvastaseid medikamente kaitseks null-lapsesusega kaasnevate ohtude vastu, kuna sama dokument kinnitab ka, et kirik ei pea mitte kuidagi reeglitevastaseks selliseid terapeutilisi vahendeid, mis on vajalikud elundite haiguste raviks isegi, kui nendega kaasneb rasedusevastane mõju.

Loe veel

Kui katoliku kirik teeks rasedusevastased ravimid kättesaadavaks kõigile nunnadele, kahandaks see nunnade vandetõotust vääriliselt tunnustades samas nende "äraneetud nuhtluste" — munasarja- ja emakavähi — kujunemise riski."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare