Austraaliast lõuna pool asuva 2500 ruutkilomeetri suuruse Mertzi liustiku keel murdus kahe nädala eest pärast seda, kui teine 97 km pikkune jäämägi sellega kokku põrkas. Ehkki seni pole mäemurd veel kliimamuutust põhjustanud, on seda peagi oodata, vahendab Science Daily.

Lõunapooluse kliima- ja ökosüsteemide ühisuuringute keskus ACE CRC hoiatab, et kahe jäämäe asend põhjustab suure tõenäosusega kogu maailma ookeanivee ringluses drastilisi muudatusi.

Põhjus on selles, et igal talvel moodustub Mertzi liustiku keelele ja seda ümbritsevatesse rannikulahtedesse ala, mida nimetatakse Mertzi liustiku polõnjaks (jäävabaks lahvanduseks).

Tugevad avameretuuled selles piirkonnas kuhjavad igal aastal kokku tohutu hulga merejääd. See on väga soolase ja paksu šelfivee — ookeanides toimuva veeringluse olulise komponendi — tekkimiseks hädavajalik.

Sellise vee hulga järsk langus võib veel aastaid Põhja-Atlandil kaasa tuua külmemaid talvesid, hoiatab ACE CRC. Muudatusel on olulised tagajärjed ka piirkonna merebioloogiale.