Kes käib mööda kuulsat ökodukti?

 (96)

Ökodukt Tallinna-Tartu maanteel
Ökodukt Tallinna-Tartu maanteelFoto: Siim Solman

Eesti looduseuurijate selts jälgis seirekaamera ja jäljevaatlusega, kas, kes ja kui sageli Aruvalla-Kose lõigul asuvat Eesti ainsat ökodukti ületavad. Selgub, et liiklus on üpris tihe.

Paljude sagedasti Tallinna-Tartu maanteed sõitvate inimloomade jaoks on see lihtsalt rutiinne ja pigem tüütugi maantee, mis argiaskelduste jaoks kuidagi läbimist vajab. Metsloomade jaoks on aga tegu hoopis teistlaadi takistusega, iseäranis sellest ajast alates, kui Aruvalla-Kose lõik neljarajaliseks sai. Tavaliselt hinnatakse, et maantee on enamuse loomade jaoks ületamatu siis, kui liiklustihedus lõigul on üle 10 000 sõiduki ööpäevas. Sel teeosal on ööpäevane tihedus isegi üle 11 500 sõiduki, seetõttu oli 2013. aastal ökodukti ja muude läbipääsude, näiteks tunnelite rajamine hädatarvilik.

Ehkki algul arvasid nii mõnedki teadlased ja tavaarvajad, et metsloomad ei pruugi ökodukti üldse kasutama hakata, on tegelik olukord siiski vastupidine: ökodukt on kasutusse võetud. Eesti looduseuurijate seltsi korraldatud ja maanteeametile tehtud uuringus registreeriti 2015. aasta jaanuari lõpust 2016. aasta oktoobri lõpuni toimunud seire käigus üle 1600 ökodukti ületuse. Silda kasutas kaks kodulooma- ja 12 metsloomaliiki, poolsada inimest veel lisaks.

Põtru veel pole

Seirekaamerate abiga registreeriti seegi, mis liik mis kellaaega eelistas. Esmalt olgu öeldud, et kui tegelikult oli ökodukti planeerimise nn sihtliigiks põder, siis seireperioodi jooksul võimas sarvekandja oma sõrga sillale ei tõstnudki. Kuna ökodukt on veel üpris uus, loodavad looduseuurijad, et ehk tuleb ka põder ikkagi aja möödudes sillale.

Loe veel

Seotud lood:

Vaata videot ökoduktil toimuva loomade liikluse kohta:

Nii mõnigi teine ettevaatlik loom, kelle sillaületust loota ei julgetud, tuli aga küll: kahel korral ületas liivariba ilves (tõsi, pärast ametliku seire lõppu) ja kümnel korral hundid. Veel võtsid ökodukti ületuse ette kuus nurmkana, üks mäger, kolm siili ja paarkümmend jänest.

Loomadest, keda rohkelt registreeriti, käisid 58 korda üle ökodukti koerad, 89 korda kährikkoerad (eelistasid suve ja varasügist ega peljanud ka päevavalgust), 181 korda metssead (valdavalt sügisel ja talvel öisel ajal), 170 korda metskitsed (peamiselt kevadel) ja 516 korda rebased. Kõige rohkem ületasid silda tavalised kodukassid – 542 korda. Liiklus missugune!

Vaata pilte Eesti looduseuurijate seltsi 22 kuud kestnud seire kaamerast:

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised