Videokõnet häirekeskusesse Eestis täna edastada võimalik ei ole
Eva Rinne: "Häirekeskus osaleb, oma võimaluste piires, Euroopa Komisjoni Infoühiskonna ja Meedia Peadirektoraadi poolt kokku kutsutud üleeuroopalise hädaabi kättesaadavuse ekspertgrupis (EXPERT GROUP ON EMERGENCY ACCESS (EGEA)), kus tutvustatakse erinevate tehnoloogiate kasutuselevõtu võimalusi ja aruatatakse nende otsarbekuse üle.
Teie poolt viidatud arenduste peale mõeldakse ja näiteks Holland tegi ühel eelpoolnimetatud töögrupi kohtumisel ka ettekande nutitelefonidele mõeldud tarkvarast, mis võimaldab sõnumi, piltide ja video edastamise kõnekeskusesse. Tegemist oli sellel hetkel pilootprojektiga ja meil puuduvad andmed, kas see pilootprojekt ennast õigustas ning kas see on tööprotsessidesse juurutatud. Tänasel hetkel ei ole meile ka eelpoolnimetatud töögrupi kaudu infot laekunud.
Häirekeskus on koostöös Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskusega arendamas ise täna sõnumi teel hädaabiteadete edastamise teenust „SMS-112“, mis esialgu piiratakse sihtgrupiga, kelleks on kuulmis- ja kõnepuudega isikud, kuna nende ligipääs antud teenusele on täna vananenud tehnoloogial põhinev ning ei anna võimalust, kodust eemal olles, endast teada anda.
Uutel tehnoloogiatel tugineva mistahes andmeedastuse juures peab kvaliteetse teenuse pakkumiseks olema loodud seadusandlik baas, sest vastasel korral võivad head ideed takerduda andmeedastuskvaliteedi (kiiruse, prioriteetsuse jms.) taha – näiteks tänaseks on muudetud seadusandlust „SMS-112“ puhul, kus elektroonilise side seadusesse on pandud sideettevõtjatele kohustus tagada hädaabinumbrile ligipääs ka tekstisõnumiga alates 2012. aastast.
Hädaabiteadete edastamisel, kus võib olla reaalne oht inimeste eludele ja varale, peavad juurutatud süsteemid olema töökindlad ja vastama täna kehtestatud nõuetele.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!