Lõbusad seenekesed? Ei, maailma kõige väiksem protsessor (kolm korda õhem kui DNA molekul!)

 (6)

Lõbusad seenekesed? Ei, maailma kõige väiksem protsessor (kolm korda õhem kui DNA molekul!)
5 nm kiip (Foto: IBM)

Arvutiprotsessorid muutuvad aina pisemaks ja võimsamaks, nii et pole ime, kui mõnda pisemat enam nn palja silmaga nähagi pole.

IBM, Samsung ja Globalfoundries oskavad nüüd sõrmeküüne suuruseid kiipe toota, mis on DNA molekulist kolm korda õhemad (5 nanomeetrit) ja mille küljes on lausa 30 miljardit transistorit.

IBM kuulutab, et uudsetest 5 nm kiipidest tõuseb kasu õppivate masinate, asjade interneti ja üldse veebiteenuste arendamisel.

Kasutusel on ka senilevinud FinTET-i välja vahetav protsessoridisain, mis põhineb räni-nanolehtedel (silicon nanosheet).

Taoline kiip tarbib nii vähe energiat, et praeguse nutiseadme aku võiks sellega koostöös hoobilt kolm-neli korda kauem vastu pidada, kusjuures jõudlus võiks kasvada 40% võrra. Võrdlus on tehtud praegu saadaval 10 nm kiipidega, mille üks esindaja on Qualcommi Snapdragon 835.

5 nm kiip siiski niipea tehnoloogiafirmadeni turule ei jõua. Kõige varem järgmisel aastal on turule oodata alles esimesi seadmeid, mis 7 nm kiipe kasutavad.

7 nm ja 20 miljardi transistoriga variant nägi ilmavalgust muuseas veidi vähem kui kahe aaata eest. IBM-i esimene 5 nm prototüüp on toodetud sama tehnoloogia abil (extreme ultraviolet lithography, EUV).

Keda nüüd huvitama hakkas: nanomeeter on miljardik meetrist. Üks verelible on 7000 nanomeetri laiune.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare