Kumb on parem - diiselkütus või diislikütus?

 (30)
Diiselmootorid tarbivad diislikütust
Diiselmootorid tarbivad diislikütustFoto: Urmas Oja

Sageli räägitakse diiselmootorite tööks vajalikust naftasaadusest, milleks on mõistagi kütus nimega diisel. Seda kulub bensiinist veidi vähem, ent see on vähemasti meie maal viimasest kallim. Ent kas räägitakse ikka õigest asjast?

Diislit tarbivat mootorit kutsutakse diiselmootoriks, nii nagu bensiini põletavat nimetatakse bensiinimootoriks. Lihtne. Kui aga kütustest rääkimiseks läheb, on veel täna diisel ses osas ambivalentne termin.

Õigekeelsussõnaraamat soovitab seda bensiinist raskemat vedelikku nimetada diislikütuseks. Kõnekeeles levib aga pigem termin diiselkütus. Miks keel siis diislit diiselile eelistab?

„Eesti keeles on liitsõnades kasutusel pigem omastav kääne,“ rääkis tundmatuks jääda soovinud keeleteadja EkspressAutole. Kui kaua see diislikütus diiselkütusele vastu punnida suudab, näitab tulevik.

Miks aga on siis kasutusel diiselmootor ja samas diislikütus? Küllap on see lihtsalt juba juurdunud praktika süü. „Keelt on võimatu sajaprotsendiliselt reeglipärastada, aga kui keele käest küsida, siis vähemalt praegu eelistab ta omastavat,“ sõnati järelepärimise peale.

Niisiis – oma diiselmootorites tarvitage diislikütust!

Jälgi EkspressAuto uudiseid ja artikleid ka Twitteris!

Oma sõiduki müügikuulutus pane EkspressAutosse - kuulutus kuni auto müümiseni vaid 50.- krooni!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare