Pärimus: rahvaprohvet olevat ennustanud eestlaste iseseisvust juba 19. sajandil

 (9)
Pärimus: rahvaprohvet olevat ennustanud eestlaste iseseisvust juba 19. sajandil
Ekraanitõmmis/ERR Novaator/ETV

19. sajandi keskpaigas elas Orava kandis mees, keda hüüti Kordoks, ristinimega Jaan Valge. Tema täpsed eludaatumid on teadmata, kuid teda teatakse kui selgeltnägijat, kes ennustas rongide, lennukite ja telegraafi tulemist.

Vahendab ERR Novaator.

“Pealtnägija” toimetaja Anna Gavronski uuris folkloristidelt selle ebatavaliselt populaarse rahvapärimuse kohta ka seda, mida Kordo olla ette näinud eestlaste iseseisvumisest.

Esimesed kirjalikud arhiivimaterjalid Kordost pärinevad 19. sajandi lõpust, kui rahvaluuleteadlane Jakob Hurt tegi üleskutse kirja panna eestlaste vanim ja väärtuslikum ajalugu. Folkloristide Mare Kõiva ja Kristi Salve sõnul on mälestus Kordost rahva mälus nii sügaval, et temast räägiti palju ka laulva revolutsiooni ajal, kui Eesti taasiseseisvus.

Seega pole saunikust selgeltnägija Kordo, rahvasuus Vana-Kordo, ainult kohalik legend, vaid teda on uurinud ka folkloristid ning kaante vahele on temast pandud kodulooline raamat.

“Oma ennustustega ta avaldas inimesele hästi sügavat mõju nii, et ma arvan, et ta on selline prohvet, kelle kohta lood on levinud Lõuna-Eestis hästi laialt,” nendib Mare Kõiva.

Loe lähemalt ja vaata videoklippi ERR Novaatorist.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare