Programmi tõid päevavalgele Toronto Ülikooli Munk julgeoleku ekspert Morgan Marquis-Boire ja California Ülikooli arvutiteadlane Bill Marczak.

Nad said enda kätte hulgaliselt kahtlase sisuga e-kirju, milles sisaldus salajast informatsiooni jälgimisprogrammi FinSpy kohta. Väidetavalt on võimalik nuhkvaraga siseneda inimese arvutisse ja näiteks salvestada tema Skype`i vestlusi, lülitada sisse veebikaamera ja mikrofon ning jälgida, millega inimene hetkel tegeleb.

Ka FinFisheri nimel all tuntud programm avastati eelmisel aastal, kuid nüüd on eksperdid veendunud, et jälgimisprogrammi tõepoolest kasutatakse vähemalt 25 riigis.

FinSpy suhtleb ka Eestis ja Läti asuvate serveritega, kuid veel pole selge, kas siin asuvad mõned tarkvara juhtserverid või kasutavad jälgimistarkvara konkreetsed asutused.

FinSpy on töötanud välja Briti ettevõte Gamma Group poolt ning selle eesmärgiks on sihtsüsteemidele ligipääsemine, võimaldades koguda nii vajalikku krüpteeritud informatsiooni, kui ka üle võtta süsteemi enda erinevad funktsioonid.

Nuhkvara sattus tähelepanu alla 2011. aasta märtsis pärast seda, kui meeleavaldajad Egiptuses ründasid riikliku julgeoleku peakorterit ja leidsid sealt pakkumise osta FinFisher 287 000 euro eest