VIDEOD: Langevarjuri hulljulge sööst 37 km kõrguselt alla jäi ära

 (58)
VIDEOD: Langevarjuri hulljulge sööst 37 km kõrguselt alla jäi ära
Felix BaumgartnerAP/Scanpix

Austria elupõline langevarjur Felix Baumgartner pidi täna alustama tõusmist Maa stratosfääri, et hüpata rekordiliselt kõrguselt alla ja murda helikiirus. Aktsioon pidi algama kell 20.35 Eesti aja järgi, ent jäi halva ilma tõttu sootuks ära.

Korraldajad jätsid õhkutõusu ära, sest kõrgustes, kuhu Baumgartner tahtis kerkida, puhus 8 tuul. Mees oli küll kapslis valmis õhkutõusuks, kuid see lükati edasi ning ei saa teoks enne neljapäeva, sest ilm ei paista paranevat.

Austerlane pidanuks startima rekordkõrgusele Ameerika Ühendriikides New Mexicos UFO-sugemetega Roswelli asula juures.

Baumgartner tõuseb üles erilise aparaadiga ning 37 kilomeetri kõrguselt alla hüppamisel kaitseb teda selliste surmaohtude eest nagu alajahtumine või vererõhu muutused, eriline skafander.

Lisaks peab mees hüppe esimestel minutitel fikseerima oma asendi, muidu armosfääri sisenemisel hakkab ta ümber oma telje tiirlema ja võib kaotada teadvuse. Lisaks ähvardab teda vere keema minemine.

Mehe kiirus vabalangemisel maapinnale võib ulatuda kuni 1000 kilomeetrini tunnis!

Kuulus parašütist on juba sooritanud mitu ebatavalist õhulendu. Juhul kui ka hüpe õnnestuks, on mees lubanud teha selle eluohtliku hobiga lõpparve teha. Teadlased aga saavad hindamatuid andmeid inimkeha reageerimise kohta ülihelikiirusele.

Seotud lood:

Vaata NTV videot SIIT!

Vaata otseülekannet SIIT!