Vargad saagisid Californias kaljust välja indiaanlaste iidsed joonised

 (14)
Vargad saagisid Californias kaljust välja indiaanlaste iidsed joonised
Foto on illustratiivneAP/Scanpix

Vargad saagisid USA California osariigis Bishopi lähedal kõrbes kaljust välja indiaanlaste iidsed joonised. Vähemalt nelja kaljujoonise väljasaagimiseks kulus ametnike sõnul mitu tundi. Teised petroglüüfid said raskelt kahjustada.

Arvatakse, et kaljujoonised on California kõrbes seni säilinud tuhandeid aastaid, vahendab BBC News.

Nevada osariigi piiri lähedal asuvat maa-ala, kus kaljujoonised asuvad, peab pühaks Sierra Nevada mäestikus elav Paiute-Shoshone indiaanihõim.

Varguse ja alles jäänud kaljujoonistele tekitatud kahju suurus pälvis karmi hinnangu USA maahaldusbüroolt (BLM), mis piirkonda administreerib.

„See on kõige hullem vandalismiakt, mida on kunagi BLM-i maal nähtud,“ ütles arheoloog Greg Haverstock ajalehele Los Angeles Times.

Kadunud on vähemalt neli kaljujoonist ja viies on moonutatud sügavate sisselõigetega äärtes. Kuues joonis on eemaldatud ja purunenud ning pandud seisma kivi najale külastajate autoparklas.

Vargad on kasutanud redeleid, elektrigeneraatoreid ja mootorsaage ning teinud lõikeid kivisse kuni viie meetri kõrgusel maapinnast.

Võimude teatel on ühe kaljujoonise hind mustal turul kuni 1500 dollarit.

Ameerika põliselanikele on need aga hindamatud. „Nende kultuuri ja vaimseid uskumusi on kohutaval kombel rünnatud,“ ütles BLM-i esindaja Bernadette Lovato Los Angeles Timesile. „Me teeme kõik, mis meie võimuses, et need osad tagasi tuua.“