Uskumatu Boliivia vangla – omavalitsus, kokaiin, luksussviidid ja öised noavõitlused

 (24)
Uskumatu Boliivia vangla – omavalitsus, kokaiin, luksussviidid ja öised noavõitlused
Fotod: AP

1500 süüdimõistetut majutav San Pedro vangla on suurim kinnipidamisasutus La Pazi linnas Boliivias.

Erinevalt muu maailma karistusasutustest kujutab see endast omavalitsuslikku kogukonda, kus ei puudu turuletid, restoranid, juuksurid ja isegi hotell, vahendab Oddity Central.

San Pedro on nagu linn-vangla, kus kurjategijail on valvurite karistust kartmata voli elada koos oma perega ja osta, mida hing ihaldab.

Tegelikult suure vanglakompleksi siseterritooriumil polegi valvureid; samuti puuduvad kongide akendel trellid, nii et kinnipeetavatel on suhteline liikumisvabadus.

Politseiametnikud eelistavad vangide tegemistesse mitte sekkuda ja eeldavad, et nonde omavaheliste probleemide lahendamisega saavad hakkama demokraatlikult valitud rahvaesindajad.

San Pedro vangla on jaotatud kaheksaks sektoriks. Üks neist on luksuslik La Posta, kus kinnipeetavad isikud saavad endale lubada elu suurtes, mugavates kongides, mis on varustatud vannitubade, köökide, kaabeltelevisiooni ja koguni mullivannidega.

Kogu vangistusaja vältuseks taolise "luksuskorteri" hankimine läheb aga maksma 1000–1500 dollarit. Enamik vangidest elab kitsastes ühetoalistes kongides, kuid peab elupaiga mõõtmetest või räpasusest hoolimata ometi üüri maksma.

Seotud lood:

Üüri maksmiseks või kongi ostmiseks peab suurem osa neist tööl käima nagu tavakodanikudki väljaspool müüre. Mõned tegelevad toidukaupade müügiga otse tänavail või lettide taga, teised töötavad puuseppade või juuksureina.

Päevasel ajal näeb San Pedro vangla välja nagu iga teine La Pazi vaestelinnaosa, kus mehed ajavad päevaseid asjatoimetusi, lapsed jooksevad tänavail ning naised kannavad hoolt majapidamistööde eest.

Vanglas elab oma isadega koos umbes 200 last; ehkki paljude arust pole see järeltulijate kasvatamiseks just sobivaim keskkond, leiavad laste pered, et neil on San Pedros parem kui La Pazi tänavail, kus lapsed võiksid kergesti langeda tagakiusamise ohvriks.

Tõsi, valvurid vanglas puuduvad ning kui ei puhke just ulatuslikke rahutusi, hoiduvad ametivõimud selle toimimisse sekkumast, kuid samas ei saa väita, nagu oleks tegu täiesti seadusevaba keskkonnaga.

Müüride taga toimib seaduste ja reeglite süsteem, mille on loonud kinnipeetavad ise. Neid, kes reegleid rikuvad, karistavad kaasvangid karmilt; mõned isegi hukatakse.

Öösiti pole too Boliivia karistusasutus siiski maailma ohutuim paik. Kinnipeetavad varastavad üksteise tagant ja peavad noavõitluseid, kartmata välist sekkumist. Igal kuul leiab aset loomulikke surmasid ja "õnnetusjuhtumites" hukkumisi, ent see ei paista eriti kedagi morjendavat.

Uudised ja kirjeldused vabavanglast on internetis kiiresti levinud ning ebatavalisse asutusse püüdleb üha rohkem turiste.

Paljud on valmis huvireisi eest maksma 250 peesot, nii et mõned mõjukamad vangid on asutanud turismile orienteeritud ärisid ja hakanud nendega head raha teenima.

Ent sedamööda, kuidas on levinud lood turistidest, kelle ainsaks eesmärgiks San Pedro vanglat külastades on osta seal töötavate vangide valmistatud kokaiini (mis kuulujuttude kohaselt olevat Boliivia puhtaim), on ametivõimud viimaks otsustanud õilmitsevale vanglaturismiärile lõpu teha.

Veebi jõudis lihtsalt liiga palju fotosid ja videoid maailma ühest suuremast vanglast, ning mõned kinnipeetavaist läksid liiga ahneks ja ülbeks, nii et midagi tuli ette võtta.

Kirjeldusi San Pedro vangla külastamisest võib veebist leida siiani, kuid ametlikult on too paik turistidele suletud olnud juba 2009. aastast. Kinnipeetavate pereliikmed tohivad siiski omatahtsi vangla territooriumile ja sealt välja liikuda.

Erinevalt tavalistest vanglatest, kus uimastid on reeglina keelatud, töötab San Pedros mitu suurt laboratooriumit, milles valmistatakse eriti kvaliteetset kokaiini. Selle müügi pealt vanglast väljapoole teenivad vangid olulise osa sissetulekust. Ja kui sul raha on, võid San Pedros elada nagu kuningas, teavad vangid.

Näiteks on teada juhtum, kus rikas vang laskis oma kongile ehitada teise korruse, et nautida sealt avanevat vaadet linnale.

Vaadake ka kaheosalist videot:

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.