USA andis välja esimese ametliku koroonaravimi loa

 (102)
REMDESIVIR
REMDESIVIRFoto: GILEAD SCIENCES, REUTERS/Scanpic

USA terviseamet FDA andis eile välja esimese ja ühtlasi erakorralise loa kasutada teada-tuntud viirusevastast ravimist remdesivir koroonahaiguse COVID-19 vastu.

Varem suhteliselt edutult ebola, hepatiidi ja hingamisteede viiruslike nakkuste ravimisel kasutatud remdesiviri tohib väljastatud loa kohaselt koroonahaiguse puhul kasutada vaid lühiajaliselt ja raskete haigusjuhtumite puhul.

Portaali BioSpace andmeil näitasid1000 haiglapatsiendi peal tehtud riiklikud kliinilised uuringud, et nende ravimisel remdesiviriga lühenes paranemise aeg keskmiselt 15 päevalt nelja päeva võrra ehk 31 protsenti. Patsientide suremus vähenes 11 protsendilt 8 protsendile.

„Remdesivir võib aidata vähendada koroonaviiruse kogust teie organismis. See võib aidata teile kiiremini paraneda," seisab FDA teates.

Erakorraline luba tähendab, et ravim ei ole läbinud kõiki tavapäraseid legaliseerimise protseduure. Ravimit toodab farmaatsiatööstus Gilead.

Koroonahaigusesse on maailmas nakatunud 3,3 miljonit inimest ning haigusesse (või haigusega) on surnud 237 180 inimest.

Eestis on koroonahaiguse vastu kasutatud seni peamiselt ravimit hüdroksüklorokviin.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!