Terviseamet: koroonaviirust tapvate vahendite osas pole midagi kindlat

 (112)
Desinfitseerimisvahend uudistemaja kohvikus
Desinfitseerimisvahend uudistemaja kohvikusFoto: Gertu Võsu

Terviseameti hinnangul ei saa mitte ühegi desinfitseerimisvahendi tootja väita, et tema vahend tapab kindlalt ja efektiivselt koroonaviirust.

Koroonaviirus on üldine termin, kuhu alla kuulub ka SARS-CoV-2 viirus. Konkreetselt selle viirusetüve kohta on veel vähe infot ja seega väide virutsiidse toime kohta ei kinnita, et toodet on testitud SARS-CoV-2 viirusele,“ ütle Fortele terviseameti kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Kaja Ilmarinen.

Seega: kui ühel või teisel desinfitseerimisvahendi pakendil on kirjas, et see „hävitab tõhusalt baktereid, pärmseeni, hallitusi ja viiruseid“, siis see on üldine väide.

Ilmarinen märkis, et desinfitseerivates vahendites kasutatakse mitmeid toimeaineid, sealhulgas mitmeid alkohole, ja seega ei saa rääkida ka ühest kindlast tõhusast alkoholi kontsentratsioonist.

„Tõhusaks toimeaineks desinfitseerivas vahendis on koroonaviiruse vastu osutunud alkoholidest nt etanool, propanool, isopropanool ja nende erinevad kombinatsioonid teiste toimeainetega. Seetõttu on ka raske välja tuua konkreetset tõhusat protsenti,“ lisas Kirjanen.

Praegu lubatakse turule biotsiidid, milles oleva toimeaine kohta on teada kirjanduslikud andmed (ECDC; WHO), et toimeaine on teatud toimeaja puhul tõhus inaktiveerimaks koroonaviirust.

Seotud lood:

Terviseamet on oma veebis välja toonud, et viiruse vastaseks toimeks vajalik kontaktaeg ainel on üks minut.

"Paljudel juhtudel arvatakse, et desinfitseerida saab ka lihtsalt viinaga. Tuleb märkida, et viin ei pruugi bakterit või viirust tappa, vaid võib pärssida lihtsalt selle aktiivsust. Tulemusena võib aga tekkida viirus, mis on etanooli suhtes resistentne," seisab teadaandes.

Kõige levinum arvamus on, et ligi 70-protsendine alkohol on parim viis kiirelt koroonaviirust tappa. Lisaks muidugi käte pesemine vee ja seebiga. Veel parem on istuda kodus ja käia väljas vaid aegadel ja kohtades, kus me oma liigikaaslasi ei kohta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!