See majake Islandi lähedal väikesaarel on ilmselt üks üksildasemaid hooneid maailmas

 (16)
See majake Islandi lähedal väikesaarel on ilmselt üks üksildasemaid hooneid maailmas
Hoone on vasakul.Wikimedia commons

Majake paikneb Islandi lõunaranniku lähedal Vestmannaeyjari saarestikus Elliðaey saarel ning sellega on olnud läbi aegade seotud hulgaliselt teooriaid - küll on arvatud, et see on lauljatar Björki oma, küll pakutud, et see on varjupaik zombi-maailmalõpu üleelamiseks.

Populaarseim teooria, mida internetis enim heietatud on, on see, et Islandi valitsus kinkis saare Björkile. Samuti on arvatud, et tegemist on üleüldse Photoshopi abil pildile kleebitud majakesega, mida tegelikult olemas ei ole. Ent see on vale, hoone eksisteerib ja on ehitatud 1950. aastatel. Samuti ei ela majas müstiline miljardär ega ka religioosne erak - ka need variandid on läbi käinud, kirjutab Abandoned Spaces.

Tegelikkus on, et kolmsada aastat tagasi elas saarel viis perekonda, kes pidasid end ülal tänu kalastamisele ja lunnide küttimisele. Lunnid külastavad saart sageli.

Lunnid. Reuters

Järgmise kahe aastasaja jooksul ei suudetud saarele aga jätkusuutlikku asustust tekitada ning inimesed lahkusid, viimased püsielanikud läksid Elliðaeylt minema eelmise sajandi kolmekümnendail. Peagi selgus aga, et ühtki teist nii head paika lunnide küttimiseks mujal Islandil ei ole ja Elliðaey jahiselts laskis saarele onni ehitada, kus jahimehed peatuda saaks sellal, kui nad saarel merelinde laskmas on.