Rekordhüppaja Felixi karmim hetk: pöörlemine muutus vägivaldseks, raske oli seda lõpetada

 (55)
Rekordhüppaja Felixi karmim hetk: pöörlemine muutus vägivaldseks, raske oli seda lõpetada
Reuters / Scanpix

Miljonite vaatajate silme all 39 kilomeetri kõrguselt maale hüpanud ja vabalangemise käigus helikiiruse ületanud Austria uljaspea Felix Baumgartner tunnistas, et rekordiüritus võinuks kaks korda luhtuda.

Esimene kahtlushetk tekkis teel rekordkõrgusesse õhupallikapslis viibides, kui tema kiivri visiir hingeõhust auruseks läks, mis omakorda tekitas kahtlusi kiivrikatte soojenduse korrasoleku kohta.

"Ürituse-eelse kontrollnimekirja järgi pidanuks see tähendama hüppe katkestamist - kui korralikult ei näe, ei saa ka kapslist väljuda. Otsustasin lõpuks siiski hüpata ja see oli õige otsus," kirjeldas 1342-kilomeetrise tunnikiiruse saavutanud ja helikiiruse ületanud mees pressikonverentsil.

Teine, ka hüpet teleri või YouTube'i vahendusel vaadanud miljonites televaatajates õudu tekitanud hetk oli hüppe algfaasis, kui ta keha kontrollimatult pöörlema hakkas. Baumgartner võinuks sel hetkel teadvuse kaotada või selle vältimiseks vajutada nuppu, mis langevarju avanuks ja ta kiirusrekordita jätnuks.

"Pöörlemine muutus vägivaldseks, raske oli seda lõpetada. Suutsin asja siiski kontrolli alla saada ja helikiiruse ületada," rääkis ta.

Küsimuse peale, mida ta tundis kapslis enne hüppe alustamist, ütles Baumgartner: "Seistes maailma tipul, ei mõtle sa rekorditele. Mõtlesin vaid elusalt kojujõudmisele. Sa ei taha surra oma vanemate ja kõikide inimeste silme all... Pöördusin Jumala poole, et ta mind alt ei veaks."