Ravimiamet: vaid inimuuringud saavad tõestada ivermektiini mõju koroona vastu

 (70)
Ravimiamet: vaid inimuuringud saavad tõestada ivermektiini mõju koroona vastu
farmforage.com

Ravimiameti hinnangul on Austraalia teadlaste välja käidud hüpotees parasiidiravimi ivermektiin mõju kohta koroonaviiruse vastu seniste teadmiste põhjal vähe innustav, kuid tõe peavad välja selgitama inimuuringud.

Forte kirjutas eile, et rühm Austraalia teadlasi kinnitab oma uuringu järelmites, et seni kogu maailmas nugilisusside vastu kasutatav ravim ivermektiin toimib pärssivalt koroonaviiruse vastu – seda vähemalt tehistingimustes.

Eesti ravimiamet seni nende teadlaste optimismi ei jaga.

„Tegemist on paar päeva tagasi avaldatud artikliga, mis kirjeldab katseklaasiuuringu tulemusi ühega paljudest ravimitest, mis on muul näidustusel kasutusel ja mille potentsiaali COVID-19 raviks uuritakse,“ ütles ravimiameti meditsiininõunik Alar Irs.

Tema sõnul on ivermektiini on ka varem uuritud erinevate viiruste vastu kasutamise aspektist.

„Tulemused on olnud vähe innustavad – katseklaasis nähtud viirusevastane toime ei realiseerunud nt dengue viiruse puhul inimuuringuis, st sellest polnud inimeste ravimisel kasu,“ sõnas Irs.

Nõunik pakub välja, mis pärast teadustöö avaldamist edasi juhtuma hakkab:

· võrreldakse saadud toimet katseklaasis teiste uurimise all olevate viirusevastaste ravimitega ja...

Seotud lood:

· kui see tundub väga hea, siis vaadatakse üle olemasolevad andmed selle kohta, kuidas suhestub ivermektiini katseklaasis kasutatud kontsentratsioon sellega, mida on võimalik seni kasutatud (ja seeläbi ohutuks peetava) annusega inimese veres saavutada

· kui sellest kontsentratsioonist viiruse vastu ei piisa, võidakse teha inimuuringuid senisest kõrgema annuse ohutuse hindamiseks

· kui teoreetiliselt toimida võiv kontsentratsioon on inimese organismis saavutatav, siis tuleb teha kliinilist toimivust hindavad inimuuringud – kas vireemia väheneb, kas haiguse rasket kulgu saab ära hoida, kas suremus väheneb, kas patsientide nakkusohtlikkuse aega saab lühendada. Selleks tehakse juhuslikustatud võrdlusrühmaga katse, kus üks rühm saab stanardravi ja teisel lisatakse standardravile ivermektiini annus, mis eelneva alusel võiks toimida ja ohutu olla.

Loe Forte eilset uudist selle ravimis uuringute kohta SIIT.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!