Ravimiamet: koroonapalaviku esmaravim olgu paratsetamool

 (139)
Kattepildid
KattepildidFoto: Marianne Kuusk

Ravimiamet on seisukohal, et olgu siis koroonaviirusest või muudel põhjustel tekkinud palaviku parimaks ravimiks on paratsetamool ning vaid väga mõjuvatel põhjustel tasuks selle asemel kasutada ibubrofeeni põhiseid ravimeid.

Ibuprofeeni kasutamine koroonaviiruse sümptomite raviks on olnud päevakorral mitu päeva ning eri riikide ja asustutse seisukohad on olnud mõnevõrra lahknevad. Tänaseks on üha kindlamalt jõutud veendumusele, et ibfuprofeeni kasutada ei maksa, kuna see võib raskendada viirushaiguse kulgu.

„Soovitame esmavalikuravimina palaviku langetamiseks paratsetamooli ja mitte ibuprofeeni või muud ravimit. Kui mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (sh ibuprofeeni) kasutamiseks on mõjuvaid põhjuseid, võib neid kasutada,“ ütles ravimiameti kommunikatsioonijuht Kristi Sarap Fortele.

Agentuur AFP teatas eile, et maailma terviseorganisatsioon WHO soovitas COVID-19 sümptomeid kannatavatel inimestel vältida ibuprofeeni kasutamist pärast seda, kui Prantsuse ametnikud hoiatasid, et põletikuvastased ravimid võivad viiruse mõju halvendada.

Seotud lood:

WHO pressiesindaja Christian Lindmeier ütles eile Genfis ajakirjanikele, et ÜRO terviseagentuuri eksperdid "uurivad neid, et anda täiendavaid juhiseid". "Vahepeal soovitame kasutada pigem paratsetamooli ja mitte kasutada ibuprofeeni eneseravimina. See on oluline," sõnas ta.
Ravimiameti pressiesindaja Kristi Sarapi sõnul ei tundu, et WHO soovituse aluseks oleks andmeid, mida EL ravimijärelevalvevõrgustik ei oleks näinud.

„Soovituste jagamine pressikonverentsil ilma väga veenvate teadusandmeteta enne WHO liikmesriikide tervishoiusüsteemide informeerimist on väga ebatavaline. Püüame omalt poolt segaduse suurendamist vältida ja anda teiste EL riikidega kooskõlastatud sõnumi,“ märkis ta.

Ravimiamet avaldas täna oma uuendatud ametliku seisukoha ka veebis.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!