Praegune lauamängubuum sai alguse "Katani asustajatest"


Praegune lauamängubuum sai alguse "Katani asustajatest"
Foto: Wikimedia Commons, kasutaja Valentin Gorbunov

Hoolimata pikast ajaloost hakkas kõikvõimalike lauamängude populaarsus 20. sajandi lõpu poole hääbuma, eriti lääneriikides nagu Inglismaa ja Ameerika Ühendriigid.

Lauamänguäri aeglase väljasuremise peatas mängu "Katani asustajad" ("Die Siedler von Catan") 1995. aastal alguse saanud plahvatuslik edu esmalt Saksamaal ja seejärel kogu maailma turgudel.

Nimelt polnud sakslased kunagi oma armsaid lauamänge kappidesse tolmu koguma toppinud või väikelastele räsida andnud — Saksamaal kujutasid lauamängud endast jätkuvalt populaarset ja väärikat meelelahutusliiki.

Kui "Katani asustajad" mujal maailmas kanda kinnitasid, sai kõigile selgeks, et lauamängud võivad olla midagi enamat kui "Monopol" või "Candy Land". Ülejäänu, nagu öeldakse, on ajalugu.

Pärast seda, kui "Katani asustajate" mäng miljonid huvilised žanri juurde tagasi tõi, on lauamängude läbimüük pidevalt kasvanud.

Nüüdseks on veebikohad nagu Board Game Geek katalooginud kümneid tuhandeid mänge, koondades lisaks lauamängurite kogukondi ning pakkudes kogu maailma miljonitele lauamängusõpradele tugi- ja muid teenuseid.