Pariisi kõrgseltskonna kunagi kadedaks ajanud salakorter Eiffeli torni tipus on nüüd külastajatele avatud

 (57)
Pariisi kõrgseltskonna kunagi kadedaks ajanud salakorter Eiffeli torni tipus on nüüd külastajatele avatud
Foto: Wikimedia Commons, kasutaja Jorge Royan

Kõrgel-kõrgel Eiffeli torni tipus on tilluke korter, mis ehitati selleks, et võõrustada teaduseliiti ja tekitada ülejäänud pariislastes kadedust.

Kui Eiffeli torn 1889. aastal üldise imestamise ja heakskiidu saatel külastajatele avati, nautis selle projekteerinud Gustave Eiffel tunnustust täiel rinnal

Nagu polnuks sellest veel küll, selgus varsti, et ta oli tolle maailmaime tipu lähedale ehitanud iseenda tarbeks väikese korteri, mis täitis Pariisi kõrgklassi südamed kadedusega.

Too erakorter oli küll väike, aga see-eest hubane. Vastupidiselt tööstusliku välimusega terastaladele, millest ülejäänud torn koosneb, oli korter kuuldavasti sisustatud lihtsas, teadlastele südamelähedases stiilis.

Seinad olid kaetud soojades toonides tapeediga ning mööbliesemete hulgas leidusid pehme sitskattega sohvad, puust kapid ja isegi tiibklaver, mis aitasid 300 meetri kõrgusel taevas mugavat õhustikku luua. Korteri kõrvale olid ehitatud ka mõned ruumid laboratoorsete katsete läbiviimiseks.

Foto: Serge Melki / Flickr (Creative Commonsi alusel vabakasutuseks)
Seotud lood:

Ülaloleval fotol on salakorter tänapäeval, ilustuseks Eiffeli ja Edisoni kujud.

Kui kuuldused mugavast pesakesest levima hakkasid, läks Pariisi kõrgseltskond kadedusest roheliseks. Kuuldavasti laekus Eiffelile hulgaliselt ettepanekuid üürida ruum välja kas või üheksainsaks ööks.

Insenerist arhitekt lükkas kõik pakkumised tagasi, kuna eelistas korterit pruukida vaikseks mõtiskeluks ja mainekate külaliste võõrustamiseks. Näiteks külastas Eiffelit Thomas Edison, kes kinkis talle ühe oma fonograafidest.

Korterisse, mis aastaid oli külastajaile suletud, saavad uudishimulikud turistid nüüd sisse piiluda. Suur osa selles sisustusest on säilinud ning lisaks võib seal kohata Eiffeli ja Edisoni mannekeene.

Tõenäoliselt tekitab Eiffeli salakorter ka paljudes nüüdisaegsetes arhitektuurihuvilistes sama ränka kadedust kui ehitamise ajal.

Allikas: Atlas Obscura

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.