Pahaendeline: koroonapandeemiale aluse pannud Hiina turud, kus elusloomi müüakse ja hukatakse, ei kao kuhugi

 (107)
Pahaendeline: koroonapandeemiale aluse pannud Hiina turud, kus elusloomi müüakse ja hukatakse, ei kao kuhugi
Illustreerival eesmärgil: tüüpiline hetk Hiina elusloomade turult. Ainult et uut omanikku ja kohe turul ka hukkamist ootavate elusolendite valik on tavaliselt palju kirjum. (Foto: zumapress.com)

Kuidas uuest koroonaviirusest vabaneda, kui sellele alguse pannud turud jätkavad tegevust?

Veebis levivad uudised, et toiduks mõeldud elusloomadega kaubitsevad turud Hiinas on taas tegevust alustanud – sellised, kust uus koroonaviirus usutavasti üldse levima hakkas.

Lääne inimesele on õõvastav, et taolistel turgudel müüakse toiduks ka elusaid koeri ja kasse, kes puurides oma kurba saatust ootavad. Ja et nood hukatakse sealsamas, ostja silma all.

Suures pildis on hullem aga tõsiasi, et müügil on "eksootilisemad" söödavad elukad skorpionitest sisalike ja nahkhiirteni – asjatundjad on ühel nõul, et uus koroonaviirus võis esmakordselt inimesele levida just nahkhiire söömise tõttu, mis on Hiinas tavaline.

Kui praegune kpandeemia jaanuaris Hiinas algas, siis käskis valitsus sellised turud (ingl wet markets) sulgeda, aga veebiuudiseid uskudes on seal tavapärane kaubitsemine naasmas.

Miljonilinnas Dongguanis selliste turgude taasavamist jälginud Daily Maili esindaja kommenteerib, et äritegevus jätkub täpselt samal moel nagu enne uue koroonaviiruse tulekut. Ainuke vahe on, et turvatöötajad püüavad inimestel takistada seda pildistamast, mida enne ei juhtunud.

Hiina oli möödunud novembrist kuni märtsini uue koroonaviirusega nakatatute arvult esikohal, aga on hiljuti USA, Itaalia ja Hispaania järel neljandaks kukkunud. Riigis on avastatud uudise koostamise hetkel 81 518 nakatumisjuhtu ja 3305 selle tagajärjel surnut. Tervenenuid olla 76 052.

Seotud lood:

Mõned asjatundjad usuvad aga, et punariigi salatsev valitsus vassib arvudega ega pole võib-olla suutnud viiruse levikut isegi nii kenasti kontrolli alla saada, kui on läänele teada andnud.

National Review avaldas hiljuti isegi põhjaliku ülevaate kõigist valedest, mida Hiina valitsus on seoses uue koroonaviirusega maailmale edastanud.

Nende ridade tippimise hetkel on maailmas teada 854 307 uue viirusega nakatatut ja 42 016 selle tagajärjel surnut. Eestis on vastavad arvud 745 ja 4.

"Märgade" turgudega on veel see häda, et need pole pelgalt mingi Hiina eripära. Sarnaseid leidub hulgaliselt teisteski Aasia riikides nagu Taiwanis, Singapuris, Laoses jm. Mis tähendab ohtu, et keegi eksootilisi elusolendeid süües veel mingi pandeemia tulevikus valla päästab.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!