Nutika kodu loomisest on ikka kasu – mees päästis maja põlengust nutitelefoni abil

 (5)
Nutika kodu loomisest on ikka kasu – mees päästis maja põlengust nutitelefoni abil
Illustreeriv foto põlengust Austraaliast, millesarnaseid seal iga suvi kartma peab. (Foto: REUTERS)

Enamik meist pole veel nii pealehakkajad ja rahakulutamis-himulised, et elupind nutikaks muuta – koju või suvilasse lisavidinaid paigaldada, et saaks eri tegevusi nutiseadme abil eemalt juhtida või toimima panna.

Paljude meelest pole võimalus kohvimasin kindlaks ajaks käima panna või valgustus sisse lülitada (võimalike varaste eksitamiseks) lisavaeva ja -kulu väärt. Aga sellega nutikodu võimalused siiski ei piirdu.

Lõuna-Austraalias asuva Charles Darwini ülikooli juures töötav teadlane Simon Maddocks päästis aga nutikaks muudetud maakodu nutitelefoni abiga mahapõlemisest.

Ta viibis maakodust 3000 kilomeetri kaugusel kontoris, kui sai sõpradelt ja vabatahtlike tuletõrjeteenistuselt teateid, et on tekkinud kiiresti ja kaugele leviva põlengu oht. (Sellised on tavapärane osa Austraalia suvest.)

Ta jälgis olukorra arengut digikaartide abil, vaatas siis majas toimuvat valvekaameratest ja lülitas ohu kasvades sisse niisutussüsteemid. Seda kõike muidugi nutitelefoni teel.

Niisutussüsteemidest üksi poleks aidanud, et põlengut majast eemal hoida, aga see hoidis näljast infernot nii kaua vaos, kuni läheduses patrullivad tulega võitlejad kohale jõudsid.