Mehine nõu: pesumasina ostmine – 5 asja, mida teada

 (20)
Mehine nõu: pesumasina ostmine – 5 asja, mida teada
FOTO: Marko Mumm

Loe viie asja kohta, mida enne pesumasina ostmist läbi mõelda.

Expert-tehnikakaupluste mullune müügistatistika näitab, et 70% juhtudest on ostetud pesumasin:

* eestlaetav
* kõrge tsentrifuugimiskiirusega
* energiasäästlik
* rohkete funktsioonidega

Kuidas valida pesumasina suurust?

Väiksemasse masinatesse mahub 3,5 kg pesu, keskmisesse 5-6 kg ja suurimad kodukasutuseks mõeldud masinad pesevad korraga isegi kuni 12 kg.

Siin tasub arvestada ka kuivatamise võimalustega. Kodus kasutatavate kuivatite mahud on üldjuhul väiksemad. Samuti napib sageli kuivatusrestipinda, mistõttu võib pesu läppuda.

Valikut tehes tasub arvestada, kui palju pesu korraga teie kodus koguneb ja kui tihti pesu tavaliselt pesete.

Kas eelistada eest- või pealtlaetavat pesumasinat?

Kitsastesse oludesse sobivad pealtlaetavad pesumasinad, mis on mõõtmetelt kitsamad ning mida on kergem ka täita.

Eestlaetavad pesumasinad on küll laiemad, kuid võimaldavad see-eest kasutada masina pealmist pinda – nt kuivati jaoks või rätikute hoidmiseks.

Milliseid funktsioone võiks uus pesumasin pakkuda?

Tsentrifuugkiiruse muutmise võimaluse puhul ei ole vahet, kas eelistada pealt- või eestlaetavat pesumasinat. Mõlemal juhul algavad tsentrifuugi kiirused ca 800 p/min (pööret minutis) juurest ja lõpevad 1600 juures.

Seotud lood:

1400-1600 p/min on juba peaaegu nagu kuivati, sest kuigi riided on masinast välja võttes kergelt niisked, kuivavad need õhu käes päris kiiresti. Vastavalt kangale on oluline kasutada ka erinevat tsentrifuugikiirust, et pesemine ei rikuks riietust.

Viitpäästik ehk TimeManager on kasulik funktsioon, mis lubab pesumasina pesuvalmis seada, kuid käivitub valitud kellaajal. See võimaldab pesemist ajastada nt öisele, elektrienergia mõttes soodsale ajale, või tööpäeva lõppu, mis võimaldab pesu koju jõudes koheselt kuivama panna.

Pesuautomaatika (Fuzzy Logic, 6th Sense): See on kompleksne süsteem erinevaid arvutusi, kus pesumasin võtab arvesse pesu kogust, vee karedust, pesu mustuse astet ja muud, valides selle põhjal kasutatava vee koguse, andes mõnel juhul märku, kas pesuvahendit peaks kasutama vähem või rohkem jms. Fuzzy Logic on ka "õppiv" süsteem, tehes ajapikku aina paremaid otsuseid.

Auruprogramm on mõeldud pesu värskendamiseks. Näiteks pikalt kapis seisnud riiete jaoks, mis aurutsüklit läbides on värske lõhnaga ning kortsudest vaba, lihtsustades triikimist või võimaldades pesu pärast kerget tahenemist koheselt kandma hakata.

Vahukontroll on olemas peaaegu igal pesumasinal ning tähendab, et pesu loputamise ajal jälgivad sensorid, kas trumlis on veel vahujääke ning pesumasin lisab vajadusel automaatselt loputuskordi, et riided peale pesu pesuainetest puhtad oleksid.

Millise energiaklassiga pesumasin on mõistlik osta, et kulusid optimeerimida?

Hea on vähemalt A+ energiaklass, aga loomulikult on energiasäästlikum A+++. Igal pesumasinal on energiakleebis, millel kirjas keskmine aastane energiakulu, veekulu, maksimaalne pesukogus, tsentrifuugiklass ja müratasemed, mille järgi otsus langetada.

Enamik täna müügil olevatest pesumasinatest on piisavalt energia- ja veesäästlikud. Suures osas oleneb kaasneva kulu optimeerimine temperatuurist, millega pestakse – pesuvee soojendamisele kuulub enamik kasutatud elektrienergiast.

Energiakulust sõltub, kas pesta 30, 60 või 90 kraadi juures. Eelistada tasub kindlasti madalamaid temperatuure ja võimalusel lühemalt kestvaid pesutsükleid.

Kas uut pesumasinat on oluline hooldada?

Pesumasina üks suurimaid probleeme on katlakivi. Seetõttu tuleb masinat vastavate vahendite abil regulaarselt hooldada.

Pesumasinat võiks läbi pesta iga paarikümne pesukorra järel. Samuti tuleks tähelepanu pöörata pesuainesahtli puhastamisele ja filtri puhastamisele. Täpsemalt on kõik alati kirjas tootejuhendis.