Mees leiutas koroonavältimiseks näonäppimise-vastase seadme, kuid lõpetas haiglas

 (18)
Mees leiutas koroonavältimiseks näonäppimise-vastase seadme, kuid lõpetas haiglas
Illustreerival eesmärgil pilt suvalisest mehest, kel näpp ninas (Wikimedia Commons / Carlos Paes)

Näo puudutamise eest hoiatavat seadet leiutanud mees lõpetas haiglas, magnetid ninas kinni.

Koroonaviiruse pandeemia ajendas Austraalia astrofüüsikut Daniel Reardonit konstrueerima magnetilist süsteemi, mis hoiataks inimesi näo puudutamise eest. Üllas idee päädis visiidiga haiglasse, kus leiutaja ninasõõrmetest eemaldati neli magnetit.

Näo puudutmine võib põhjustada nakatumist, kui viirused satuvad kätelt näole, sh suhu, ninna või silma. Reardon tuli mõttele kombineerida magnetväljadetektor neodüümmagnetitega, mis lülitavad sisse hoiatussignaali, kui seadme kasutaja käsi satub näole liiga lähedale.

Mees, kellel polnud elektronlülituste loomise valdkonnas palju kogemusi, paigutas kaks väikest magnetit ninasõõrmete sisse ja kaks nina välisküljele neid kinni hoidma. Nii sai ta kontrollida magnetväljadetektori töökindlust, liigutades seda näole lähemale ja sellest kaugemale. Saatuslik viga taolise plaani juures oli aga võimsate muldmetall-magnetite kasutamine.

Reardon üritas magneteid kõrvaldada teise magneti abil, ent ninasõõrme kuju takistas kinnijäänud magnetite eemaldamist. Kui leiutaja üritas magneteid ninast välja nokkida, libisesid need tal sõrmede vahelt ja jäid üksteise külge kinni.

Nüüd oli tal kolm võimsat magnetit vasemas ninasõõrmes ja üks paremas ning ninavahesein nende vahele pitsitatud. „Selleks hetkeks olid mul magnetid otsa saanud,“ tunnistas Reardon.

Seotud lood:

Leiutaja üritas magneteid kätte saada pintsettidega, ent need magneetusid, mistõttu ei olnud magnetite haaramine pintsettidega võimalik.

Õnneks sõidutas Reardoni Melbourne’i haiglas radioloogina töötav elukaaslane mehe traumapunkti, kus tervishoiutöötajatel õnnestus tülikad magnetid viimaks leiutaja ninast kätte saada.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!