Maive Rute: paljude inimeste jaoks alles hakkavad asjad keeruliseks minema

 (46)
Maive Rute
Maive RuteFoto: Vallo Kruuser

Paljude Eesti ettevõtete ja inimeste jaoks hakkavad koroonakriisist tingitunata rasked ajad alles ees seista, leiab Eesti Panga asepresident Maive Rute.

„Ees on pikk talv. Praegu - nagu me kõik teame - ei paista veel koroona leevendumist, nii et võib olla me veel ei näe selle kriisi tegelikku sügavust, mis ettevõtetes võib hakata alles nüüd välja lööma. Eraisikute tasandil - kuna need maksepuhkused, mida kevadel anti päris massiliselt, hakkavad nüüd lõppema. Nii et paljudel on nüüd sea aeg kätte jõudmas, kus asjad alles hakkavad keeruliseks minema," ütles Maive Rute Teadusagentuuri konverentsil „Teadus kui Eesti arengumootor".

Eesti pangad asusid elanikele maksepuhkust andma aprillis, mis tähendab, et nende tagasimaksed taastuvad novembrist ning need muutuvad suuremaks, kui olid enne maksepuhkuse võtmist. Peamine maksepuhkuse andmise põhjus oli eriolukorra kohati kuni kolmandiku võrra vähenenud palk.

Maive Rute märkis, et halbade laenude osas praegu ta siiski praegu ohumärke ei näe.

Ta rääkis, et Eesti lähiturgudel on majanduslangus olnud suhteliselt tagasihoidlik. „Tänu sellele võime öelda, et ka Eesti on küll ka puudutatud kriisist, aga mõnevõrra vähem, kui mõni teine Euroopa Liidu riik," lisas Rute.

Rute märkis, et Eesti pangad on tugevad ja hästi kapitaliseeritud ning nende likviidsus on enne kriisi algust olnud hea ja püsib ka täna „täiesti rahuldaval tasemel".

„See on tegelikult oluline, sest kui meil lisaks majanduskriisile oleks veel tekkinud kõrvale panganduse kitsikused, võimendanuks see kõiki raskusi," ütles Rute.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!