Kus võiks juba täna merre ujuma minna? TTÜ Meresüsteemide Instituut teab vastust

 (2)
Weekend Festival Baltic ettevalmistus
Pärnu rand.Ago Tammik

Tunnise autosõidu kaugusel leiab jaanipäeva paiku sobiva temperatuuriga veekogu igaüks, annab TTÜ teada. Lisaks järvedele on juba ka mitmeid mererandu, kus vesi on täitsa ujutav.

„Mere- ja järvevee soojenemine on tänavu täitsa graafikus ning kehtib seaduspärasus: Soome lahe rannikul tõuseb veetemperatuur aeglasemalt kui madala põhjaga järvedes ja mererannikutel. Kõrgeimad merevee temperatuurid: 18 kuni 20 kraadi saavad jaanipäeva paiku olema Pärnus ja mujal Liivi lahe rannikul ning Väinameres,“ kinnitab Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi direktor, okeanograafiaprofessor Jüri Elken.

Soome laht oli vahepeal soojem, kuid hiljutised tugevad tuuled segasid alumised jahedamad veed pinnakihi vetega, nii et tüüpiline veepinna temperatuur on 13 kraadi kandis. Professor Elkeni sõnul on see jaanipäeva kohta igati normaalne: „Kes on hingelt talisupleja või kellel on kalipsoülikond, võib minna jahedat vett püüdma Nõva ja Dirhami vahele. Siiski, päris mõnekraadist rannalähedast külma vett Soome lahe rannikul nädala lõpuni oodata ei ole, kuna puhuvad lääne- ja lõunakaarte tuuled, mis Eesti rannikul apvellingut ehk mere külma süvavee kerkimist pinnale ei tekita.“

Soome lahes esineb soojemat ujumiskõlbulikku vett Narva-Jõesuu ümbruses. Põlvini ulatuv vesi võib vaikse ja päikeselise ilmaga igal pool lausa tuliseks minna. Selline väga soe kiht on aga õhuke ning kui minna sügavamale, võivad varbad külmetama hakata. Rannas võetakse ujumisvee temperatuuri näit 1 meetri sügavuselt.

Seotud lood:

Mõistagi tuleb pühade ajal olla ujumisega ettevaatlik: vette ei tohi mingil juhul minna peomeeleolus ja kindlasti tuleks iga hinna eest takistada ka sõpru, kes seda teha tahavad. Veeteede amet paneb eile saadetud sõnumis kõigile südamele, et veekogul tuleb käituda mõistlikult, igaühe ohutusele mõeldes. "Ärge unustage, et veekogu ja alkohol ei sobi kuidagi kokku. Joovastavate ainete tarbimine ajab pöördesse ning selle tagajärjed võivad olla väga kurvad, fataalsed. Juua täis ja veekogule minek on kindel enesetapp!" - nii seisab Veeteede ameti saadetud teates.

Loe suviseid veeohutussoovitusi http://paasteamet.ee/et/kodanikule/veeohutus/veeohutus-suvel.html