Kriisikomisjon alustas lõpuks rahva elektroonilise massteavitusega

 (110)
Teele läheb miljon mobiilisõnumit ja e-kirja
Kriisikomisjon alustas lõpuks rahva elektroonilise massteavitusega
Kuvatõmmis

Valitsuse erikomisjon alustas täna – poolteist nädalat pärast eriolukorra väljakuulutamist – rahvale elektrooniliste vahendite kaudu massteavituste edastamist.

Forte pöördus juba selle nädala esmaspäeval valitsuse erikomisjoni poole palvega selgitada, miks pole teiste riikide eeskujul rahvale mobiilisõnumeid saadetud – sel viisil jõuab vajalik info ka nendeni, kes kasutavad nn nuputelefone või kes pole kursis Eesti meedia inforuumis räägitavaga. Erikomisjoni pressimeeskond pole siiamaani sellele küsimusele vastanud.

Küll aga said täna ennelõunal Elisa kliendid kätte SMS-i, milles valitsus annab teada, et 25. märtsist ehk tänasest tohib avalikus kohas viibida vaid üksi või kahekesi, et teistest tuleb olla kahe meetri kaugusel ning püsida kodus ja vältida kontakti.

Mis puutub massiliste SMS-sõnumite hinda, siis teatas Telia sel nädalal, et annab riigile soodustust.

"Omavalitsused ja muud avalikud organisatsioonid (nt koolid), kes vajavad oma töötajatele, elanikele või õpilastele SMS-i edastamist, pakub Telia SMS-teavituse teenust soodushinnaga 0,018€/SMS," teatas ettevõte.

Telia kinnitusel olevat pärast soodustust allesjäänud tasu tingitud vaid kolmanda osapoolega seotud kuludest. Kes see kolmas osapool on, keeldus Telia kommeteerimast.

Elisa Eesti andis teada, et nende poolt vaadates on ohutusteavitussõnumite saatmine riigi jaoks tasuta.

Seotud lood:

Lisaks andis Riigi Infosüsteemi Amet äsja teada, et täna saadetakse välja ligi miljon e-kirja, mille pealkiri on „Oluline info Vabariigi Valitsuselt eriolukorra piirangute kohta“.

E-kirja sisu on kolmkeelne, edastame selle eestikeelse versiooni:

Hea Eesti inimene!
Alates 12. märtsist 2020 kehtib Eestis Vabariigi Valitsuse otsusel eriolukord, et tõkestada koroonaviiruse levikut. 24. märtsil võttis valitsus vastu täiendavad meetmed viiruse leviku piiramiseks.
Alates 25. märtsist:
• tuleb avalikes kohtades ja siseruumides (v.a. kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2-meetrist vahet. Avalike kohtade alla kuuluvad mh mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad.
• võib avalikus kohas koos viibida kuni 2 inimest. Piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele peredele ning inimestele, kes täidavad avalikke ülesandeid.
Alates 27. märtsist:
• jäävad kaubanduskeskustes avatuks vaid hädavajalikud poed ja teenused. Avatuks jäävad seal asuvad toidupoed, apteegid, sideettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakiautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid. Kaubanduskeskuste söögikohtades on lubatud vaid toidu kaasamüük. Kõigi avatuks jäävate poodide ja teeninduspunktide sisse- ja väljapääsude juures tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu.
• ei tohi söögikohad ja baarid olla avatud kauem kui kl 22ni (v.a. toidu kaasamüük ja kojuvedu).
• on suletud meelelahutus- ja lõbustuskohad.
Piirangud vaadatakse üle kahe nädala möödumisel.
Eriolukorra meetmete järgimine on iga inimese kohustus. Ainult nii kaitseme koroonaviiruse eest iseend ja oma lähedasi ning kõige haavatavamat osa Eesti elanikkonnast: meie vanemat põlvkonda ja krooniliste haigustega inimesi.
Küsimuste korral vaata kriis.ee või helista 1247.

Kaitse end ja oma lähedasi!
Vabariigi Valitsus

Juba 8 märtsil saatis riik välja esimesed 800 000 e-kirja ja nende sisuks oli viiruse eelhoiatus.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!