Koroonatestimine läheb maksma miljoneid

 (8)
Koroonatest
Koroonatest Foto: Michael Bunel/Zumapress/Scanpix

Terviseamet korraldas tagantjärele riigihanke ja sõlmis lepingud koroonaproovide võtmiseks ja testimiseks ning nende dokumentide põhjal lähevad tööd maksma enam kui kaks miljonit eurot. Ameti enda laboril on võimekus teha vaid mõned tuhanded testid.

Terviseamet asus ettevõtetelt Synlab ja Medicum koroonatestimist tellima alates 16. märtsist – seda lisaks ameti enda laborile ja riigi haiglavõrgu arengukava haiglatele.

Riigihanke proovide ja testide tellimiseks Synlabilt ja Medicumilt kuulutas terviseamet välja 10 päeva pärast tööde alustamist – ehk 26. märtsil. Tegemist oli väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankevormiga ning pakkumiste esitamise tähtaeg langes samale päevale, mis hange riigihangete registris avaldati.

Lepingud sõlmis ta ettevõtetega kaks nädalat pärast tööde alustamist - ehk 31. märtsil. Terviseameti peadirektori Merike Jürilo sõnul tegid ettevõtted kuni selle kuupäevani töid suulise lepingu alusel.

Lepinguandmete kohaselt läheb proovide võtmise tellimine neilt kahelt ettevõttelt terviseametile maksma 2,16 miljonit eurot (käibemaksuta).

OÜga Medicum Eriarstiabi sõlmitud lepingu maksumus on ilma käibemaksuta 576 200 eurot ning Synlab Eesti Oüga sõlmitud lepingu maksumus 1 584 000 eurot.

Seotud lood:

Mõlemad lepingud on sõlmitud aga tähtajaga 16. aprill, mis eeldab, et tulemas on jätkutöid.

Haigekassa tasub ainult nende proovide eest, mida teevad perearstide saatekirja alusel haiglavõrgu arengukava haiglad. Terviseameti kanda jäävad nii tema enda laboris tehtud proovid kui Synlabilt ja Medicumilt tellitud proovid ja testimised.

Eestis on tänaseks kokku tehtud 23 546 testi. Terviseameti laboril endal on võimekus teha kokku 2500 testi, mis on nüüdseks valdavas osas tehtud.

Synlab on korduvalt pöördunud avalikkuse poole üleskutsega mitte lubada antikehade määramisel põhinevate koroonaviiruse kiirtestide kasutusele võtmist ja apteekides eraisikute jaoks müügile lubamist. Synlab ise kasutab SARS-CoV-2 testimiseks viiruse nukleiinhappe (RNA) uuringut, mis tehakse enamasti ninaneelust tampooniga võetud materjalist.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!