Koroonapandeemia ajal sündis varasemast rohkem lapsi surnult

 (34)
Aasvahetusel sündinud lapsed
Illustreeriva tähendusega piltFoto: Priit Simson

Kuna eriolukorra ajal polnud rasedate hoolekandeteenused alati kättesaadavad, sündis mitmel pool maailmas senisest rohkem lapsi surnult.

Teadlaste sõnul peab sünnituseelne arstiabi olema rasedatele kättesaadav eriolukorrast hoolimata, kirjutab ERR Novaator.

Hulk uuringuid üle maailma osutab, et alates koroonaviiruse pandeemia algusest on järsult tõusnud emaüsas surnud laste hulk. Teadlaste sõnul on tekkinud paradoksaalselt olukord, kus koroonaviiruse tõttu keelatakse rasedate naiste tervise kaitse nimel neile ligipääs teenustele, mis tagaksid nende lapse normaalse sünni.

Hiljuti ilmus ajakirjas The Lancet Global Health seni mahukaim surnult sündinud laste osakaalu uuring. Uuringus kasutati enam kui 20 000 naise andmeid, kes olid sünnitanud ühes üheksast Nepali haiglast.

Uuringust selgus, et kui Nepalis kehtestatud eriolukorra alguses märtsi lõpus sündis surnult 14 last tuhandest, siis mai lõpuks suri emaüsas juba poole rohkem lapsi ehk 21 beebit tuhandest.

Kõige järsemalt tõusis surnult sündinute osakaal eriolukorra esimese nelja nädala jooksul, kui inimesed tohtisid kodust väljuda ainult toidu ostmiseks ja esmaabi saamiseks.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!