Keskajal maeti vampiiriks peetud inimesed võikal moel

 (14)
Keskajal maeti vampiiriks peetud inimesed võikal moel
Illustreerival eesmärgil kaader klassikalisest vampiirifilmist "Nosferatu" (1922)

Keskajal pelgasid inimesed, et vampiirid tõusevad hauast üles. Selle vastu võeti kasutusele äärmuslikud ettevaatusabinõud.

Ligi 600 aastat tagasi maeti Poola külas Górzycas kolm inimest – üks naine ja kaks meest – üsnagi brutaalsel viisil. ­Surnukehadest torgati läbi vai, naisel ­purustati põlved ja noorema mehe pea kinnitati kahe kivi vahele, vahendab ajakiri Imeline Ajalugu.

Nüüd leidsid Poola ­arheoloogid nende skeletid küla surnuaia ääre­alalt ning eksperdid on ühel ­meelel: neid inimesi kahtlustati selles, et nad on vampiirid. Selleks, et takistada nende ülestõusmist, vigastati surnu­kehad ja kinnitati vaiaga maa külge.

Naise ja vanema mehe selgroos on ka selgelt deformeerunud, mistõttu arheoloogid eeldavad, et neil oli küür. „Teistest ­erinevat kehaehitust peeti ­ilmselgeks ­märgiks, et inimene on vampiir,“ ütles luustikud leidnud Krysztof Socha kohalikust Kostrzyni linnuse­muuseumist.

Samas on noore mehe skelett mõistatus, kuna esmapilgul tal kehalisi ­väärarenguid ei olnud. „Tema luustik näeb täiesti normaalne välja ja sellel pole ilmselgeid märke haigustest,“ ütles Socha.