Kennedy kosmodroomile on konkurendiks kerkimas Wallopsi saar Virginias

 (1)

Jutt on selgelt turismimagnetist, sest kui varem käisid tuhanded inimesed Chincoteague saarel uudistamas metsikuid ponisid, siis nüüd minnakse sinna ka vaatama raketistarte, kui naabruses olevalt Wallopsi saarelt järjekordne varustuskoorem rahvusvahelisse kosmosejaama suunas või järjekordne muud tüüpi kosmoseaparaat teele saadetakse.

Saarel on asunud kosmodroom tegelikult juba 1946. aastast alates, aga varem on sealsed 16 000 raketistarti toimunud pigem teaduslike eesmärkidega, enamikus suborbitaalsetele lendudele ja suuremat meediatähelepanu äratamata.

Aga raketistardituristidel pole ju enam võimalik minna Floridasse Canaverali neemel asuvast Kennedy kosmosekeksusest süstikute starte vaatama. Hoopis uus sihtpunkt asub nüüd Virginia osariigis.

Eelmisel aastal saadeti Wallopsi saarelt teele ka Kuu-sond LADEE, mis mõningate tõrgete järel siiski edukalt oma ülesanded Maa kaaslase uurimisel ellu viis. Tänavu 19. juulil siiski plahvatas ka üks rakett Wallopsi saarel mõni sekund pärast starti.

Wallopsi saare kosmodroom 2010. aastal Wikimedia commons

Kuna Orbital Sciences kavatseb üha enam ka oma Antares-rakettide ja Cygnus-aluste starte sealt rahvusvahelise kosmisejaama juurde ette võtta, võib arvata, et publiku huvi selle saare vastu järjest kasvab.