Kas parun Münchhausen oli tegelikult olemas?

 (13)
Kas parun Münchhausen oli tegelikult olemas?
Foto: Imeline Ajalugu

Tuntud romaani- ja filmitegelase parun Münchhauseni prototüüp on saksa aadlik Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen.

Juba eluajal oli ta tuntud selle poolest, et liialdas oma saavutustega, selgitab ajakiri Imeline Ajalugu.

18. sajandi 30ndatel aastatel, kui Karl von Münchhausen oli 17-18aastane, astus ta Vene armeesse. Ta osales mitmes sõjas krimmitatarlaste ja Musta mere põhjarannikul asunud osmani valitsejate vastu.

1750. aastal pöördus ta tagasi oma sünnikoju Põhja-Saksamaal Bodenwerderis, kus ta lõbustas oma naabreid väljamõeldud lugudega türklastega peetud lahingutest.

1781. aastal andis tundmatu autor välja esimese raamatu Münchhauseni lugudega. See raamat oli esimene terves sarjas, mille järgnevatel aastatel kirjutasid teineteiselt inspiratsiooni saanud autorid.

Münchhausen ise oli nende raamatute ilmumise üle sügavalt nördinud, tegid need ju tema nimest valetaja sünonüümi.

Pole teada, kui paljud raamatutes toodud lugudest aadliku enda suust pärinevad. Mitmed neist on tuntud rahvalikud lood, mida jutustati juba enne päris-Münchhauseni sündi. Sellegipoolest räägitakse neid lugusid endiselt iga-aastasel Münchhauseni festivalil.

Pildil: üks kuulsamaid Münchhauseni lugusid jutustab sellest, kuidas ta Vene-Türgi sõja ajal 18. sajandil kahurikuulil pika õhusõidu sooritas.