INTERVJUU: Valmis uus kodumaine lauamäng Tootmistehas; küsitleme autor Aigar Alaveeri

 (10)
INTERVJUU: Valmis uus kodumaine lauamäng Tootmistehas; küsitleme autor Aigar Alaveeri
Fotod: Aigar Alaveer, 2D6

Veel enne, kui tuttuus kodumaine lauamäng Tootmistehas teeb oma etteaste Euroopa suurimal lauamängumessil Spiel 2012, saad just sina seda esimeste seas proovida!

Kuidas? Tule teisipäeval, 18. septembril Lauamängupoodi mängu avalikule esmaesitlusele. Aadress on Luha 19 (Tallinn); üritus algab kell 18. Jälgige reklaami!

Forte palus sel puhul intervjuud mängu autorilt ja kirjastajalt Aigar Alaveerilt, kes on enda sõnul ka staažikas mänguhull.

Kirjelda Tootmistehast: mis see on ja kuidas seda pruugitakse?

Tootmistehas on selline lauamäng, kus faktiteadmistest suurt kasu ei ole ning juhusele on jäetud ka vaid väike võimalus – ehk siis täringut siin samuti pole.

Igal mängijal on eesmärgiks olla mängu lõpuks rikkaim, kuidas aga selleni jõuda, see on juba igaühe enda teha ning plaanida.

Iga mängija on Tootmistehases samal ajal nii ühe kujuteldava abstraktse tehase omanik kui ka investor, kes otsib oma rahale parimat tootlust – seda siis kas enda või teiste mängijate tehaste aktsiaid ostes.

Kui tehas on edukas, makstakse aktsionäridele kopsakaid dividende – kuna aga igaühe eesmärgiks on olla rikkaim, siis võib tehase omanikul tekkida mõnikord plaan aktsionäride asemel vaid iseenda raha hulka suurendada, teisi kõrvale jättes.

Aktsionärid seevastu üritavad taolisi hetki ennetada ning nii-öelda lahkuda laevalt enne selle põhjaminekut.

Seotud lood:

Kuna igal mängijal on samaaegselt kaks rolli, siis võib öelda et taolisele võimaluste otsimisele see mäng üles ehitatud ongi.

Millal see Eestis müügile jõuab?

Tegelikult ta juba ongi täitsa müügil (näiteks Luha tänava lauamängupoes Tallinnas) ning hetkel käivad läbirääkimised teistesse poodidessegi müüki pääsemiseks.

Sul on lauamänge kirjastav firma 2D6. Mis seni tehtud, mis plaanis?

Tootmistehas on 2D6 niiöelda "esimene linnuke" – ehk siis sajaprotsendiliselt valmis teisi mänge hetkel veel pole.

Erinevas arengujärgus on aga seevastu päris mitu lauamängu, näiteks üks veelgi rohkem aktsiate ostule-müügile keskenduv majandusmäng... või siis hoopis koostöömäng Eesti muistsest vabadusvõitlusest, kus kõik mängijad kas võidavad ühiselt või hoopis kaotavad ühiselt.

2D6 nimi viitaks nagu Dungeons & Dragonsi täringutele. Kas sellist tüüpi täringud on lauamängumaailmas levinud või on sul seos D&Dga olemas?

2D6 tähendab tegelikult lihtsalt täringuid, ja kui nüüd täpne olla, siis kahte kuuetahulist täringut. D&D kogemus on mul suhteliselt nõrk ja pealiskaudne.

Kui 2D6 saidil Tootmistehasega tutvuda, tekib pilte vaadates seos Monopoliga (majakesed, rahad). Kas neil leidub midagi olulist ühist või oli minul tekkinud seos juhuslik?

Ma oletan, et see seos sõltub siiski pigem inimese taustast, sellest kui paljude lauamängudega ta kokku puutunud on - mida rohkem erinevaid kogemusi, seda rohkem ka võimalikke seoseid.

Iseenesest võiksin taolise seose tekkimise üle isegi pisut uhke olla, kuna on ju Monopol läbi aegade üks populaarsemaid lauamänge... kuid oma olemuselt on Tootmistehas siiski midagi kardinaalselt erinevat, ütleksin et majakeste ning raha olemasolu ongi ainsaks ühendavaks jooneks.

(Sait asub aadressil 2d6.ee)

Kas näed just Tootmistehasel nii palju potentsiaali, et see sakslaste Spiel 2012 messile viia?

Kui aus olla, siis eesmärk Spielil osaleda oli mul kohe alates sellest hetkest, kui hakkasin tõsisemalt Tootmistehase väljaandmisele mõtlema.

Olen ise seal messil kolmel varasemal aastal käinud (tõsi, siis küll tavalise külastajana) ning võib öelda, et tegemist oleks nagu lauamängufännide Mekaga. Nelja päeva jooksul käib seal ligi 150 000 külastajat USAst Jaapani ja Austraalia mänguriteni välja. Enamus on aga siiski Euroopast.

Sellise külastajate hulga juures on see ju ideaalilähedane võimalus tutvustada oma mängu nii otse fännidele kui ka suurematele tootjatele ning edasimüüjatele.

Kuidas mängumessil osalemine välja näeb?

Ega ma sellele päris täpselt praegu vastata oskagi – esimest korda minek on ju alles ees –, aga mängumessil osalemise üks eesmärkidest on anda võimalikult palju infot oma mängu kohta ning reeglina üritatakse ka pakkuda võimalust kohapeal mängu järele proovida.

Külastajate seas on see proovimine igati populaarne ning nii võib igal aastal näha hommikuti pärast uste avamist, kuidas fännid ühe või teise tootja esitluse poole tormavad, et mõnda kuuma mängu tasuta ära proovida.

Minul saab olema oma pinnal samuti väike laud koos toolidega, lisaks lahtised näidiseksemplarid, mitmes keeles reeglid ja muu taoline abimaterjal.

Kas tead veel eestlasi, kes osalevad rahvusvahelises laua- ja kaardimänguäris?

Ausalt öeldes ei teagi, et mõni kaasmaalane oleks veel sama suurelt asja ette võtnud. Kui poodides ringi vaadata, siis uusi lauamänge ikka tekib juurde, kuid need on siiski kodumaisele mänguhuvilisele suunatud.

Siinkohal on taas meie põhjanaabritel soomlastel väike edu meie ees: nende autoritelt on rahvusvahelisele turule jõudnud päris mitu lauamängu ning neist üks on kogu maailma lõikes populaarsuselt isegi nii kõrgel kui viiendal kohal.

Kui arvestada et kogu see edetabel koosneb ligikaudu 60 000st nimetusest, siis on see ikka ülimalt hea saavutus.

Kui suur laua- ja kaardimängude turg Eestis üldse olla võiks?

Seda on päris keeruline hinnata...

Ühest küljest kogus ETVs näidatud "Eesti mäng" igati arvestatavad vaatajanumbrid, mis näitab, et huvi lauamängude vastu nagu oleks.

Teisest küljest on aga siiski suhteliselt laialt levinud mõtteviis, et lauamängud on mõeldud siiski pigem lastele ja täiskasvanute puhul aja raiskamine. Nii et sellist numbrit on hetkel keeruline öelda.

Kui võrrelda teiste Euroopa riikidega, siis ütleksin, et oleme lauamängude populaarsuselt – ja seega ka turult – hetkel üks väiksemaid.

Samas olen optimist ja usun, et millalgi lähitulevikus jõuame juba Soomele näiteks järele, mis oleks päris korralik saavutus.

Kaardi- ja lauamängud on Fortes kajastamata teema, aga teame, et ka videomängusõprade seas on palju fänne. Kuidas selle alaga tutvuda?

Ma arvan et kõige lihtsam on minna lähimasse lauamängupoodi ja uurida, millal seal järgmine mänguõhtu toimub.

Luha tänava poes Tallinnas on see näiteks igal teisipäeval, Ludo poodides igal kolmapäeval - ning need ongi just sellised üritused, kus iga huviline võib tänavalt sisse astuda ning mõnes mängus kaasa lüüa.

Reeglite mittetundmist ei pea kartma, alati on kohal keegi kes õpetab. Kui on aga soov esialgu pisut kaugemalt lauamängudega tutvuda siis nii lauamangud.ee saidil kui ka Ludol on ajaveebid, kust nii uudiseid kui mängututvustusi lugeda saab.

WePlayl on see osa pisut tagasihoidlikum; kõigil kolmel on aga lisaks konto Facebookis, kus käib suhteliselt tihe infovahendamine.

Soovitan aga siiski kindlasti mitte ainult netiavarustesse uurima jääda, vaid käia ära ka mõnel mänguõhtul. Omast kogemusest võin öelda, et näiteks neljakesi "Gears of Wari" lauamängu mängida on tunduvalt nauditavam kui seda üksi (või kahekesi) konsooli taga plõksida.

Eesti esmaesitlus toimub Lauamängupoes (Tallinnas Luha tn). Kas ei kuluks ära jätkuüritus mõnes suures paigas nagu Solaris, kus oleks rohkem šanssi laiemale publikule silma jääda?

(naerab) Jah, kui saaks ka Tanel Padari sinna üritusele laulma ning lisaks mõned autod kohaletulnute vahel välja loosida, siis saaks tõesti laialdaselt silma jääda.

Kui aga tõsisemalt rääkida, siis miks ka mitte. Olen valmis
Tootmistehast tutvustama igal pool kus vähegi huvilisi on.

Pigem on piiravaks asjaoluks see, et tegemist on majandusmänguga, mis pole just eriti seksikas valdkond.

Kas videomängud ka huvitavad, või neile aega jääb üldse?

Ikka huvitavad. Vahepeal tekkis küll pikem paus sisse, kuid viimasel ajal on pulti ikka rohkem käes hoitud.

Viimati sain ühele poole näiteks "L.A. Noire'iga" – ülimalt nauditav ja kaasahaarav mäng – kuid sellegipoolest eelistaksin siiski pigem mõnusa seltskonnaga mõnda lauamängu.

Mis võiksid olla su lemmikmängud läbi aegade?

Tuleb tunnistada et paraja lauamängufriigina pean ma logi kõigist oma mängitud mängudest ning ühtlasi ka hindan neid, seega teoreetiliselt oleks n-ö lemmikuid lihtne välja tuua... Praktikas on mul aga ligi paarkümmend mängu maksimumilähedase hinde saanud.

Kui aga vaadata valdkondade kaupa, siis:

* näiteks sõjamängudest on mulle parima mulje jätnud Austria pärilussõda käsitlev Maria ning Teise maailmasõja tandril toimuv Combat Commander: Europe...

* majandusmängudest Põhja-Ameerika raudteede loomisel ja börsi tekkimisel põhinev 1817 ja Suurbritannia tööstusrevolutsiooni kajastav Brass...

* seiklusmängudest kultusliku arvutimängu järgi tehtud Doom: The Boardgame...

* kaardimängudest tsivilisatsiooni ehitamise 7 Wonders ja maailmapäästmise Ascension: Storm of Souls...

Võiksin tegelikult veel pikalt jätkata, aga ega sellest nimede ettelugemisest vist paraku suurt kasu pole, kui endal konkreetse mängu kogemus puudub.

Hoidke 2d6 tegemistel silm peal nende Facebooki-leheküljel!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Oma arvuti- või konsoolimängu müügikuulutus pane portaali MÜÜ! Kuulutuse lisamine on tasuta!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.