Inkade ohverdatavad lapsed pandi enne surma kokat ja alkoholi tarbima

 (54)
Inkade ohverdatavad lapsed pandi enne surma kokat ja alkoholi tarbima
Jääneiu. Johan Reinhard/PNAS

Argentiinast leitud kolme Inka lapsmuumia juuste analüüs näitab, et ohverdatavad hakkasid aasta enne oma surma tarbima suures koguses kokat (taim, millest valmistatakse kokaiini) ja alkoholi, mis vihjab katsetele nad oma saatuse suhtes leplikumaks muuta. Lisaks annavad leiud aimu Inkade impeeriumi rakendatavast sotsiaalsest kontrollist.

Kolm 1999. aastal Llullaillaco vulkaani lähistelt leitud lapsmuumiat on ühed paremini säilinud ajastust pärinevad inimjäänused. Inkade traditsioonidele iseloomulikult ligi 6800 meetri kõrgusel asuv matmispaik kindlustas, et keskkonna temperatuur ei tõusnud üle külmumispunkti, mis nende lagunemist kiirendanud oleks. Ohverdatud tütarlapse vanus oli surmahetkel 13 aastat, mil sama saatusega poiss ja tüdruk olid nelja kuni viie aastased. Vahendavad ERR teadusuudised

Eelnevates töödes on juuste keemilise koostise põhjal jõutud järeldusele, et laste dieet muutus aasta enne nende surma tunduvalt. Menüü hakkas peamiselt tavaliste juurviljade asemel koosnema elitaarsematest toiduainetest nagu kuivatud laamalihast ja maisist. Juuksed pakuvad rikkalikult informatsiooni, kuna nendes jäädvustuvad kasvuhetkel veres ringlenud ühendid. Nende suhteliselt muutumatu kasvukiirus võimaldab muutustele lisada täpse aja. Viimaks pakuvad muutused hapniku ja väävli isotoopide suhtes informatsiooni ka elupaiga muutuste kohta.
Loe edasi ERR teadusuudistest