Esimene robot valmis juba 400 aastat enne meie ajaarvamist

 (29)
Esimene robot valmis juba 400 aastat enne meie ajaarvamist
Foto: Twentieth Century Fox

Lihtne on eeldada, et robotid on suhteliselt nüüdisaegne leiutis. Tegelikult aga ulatub robootika ajalugu märksa rohkem kui 2000 aasta kaugusele minevikku.

Esimese aurujõul töötava robot-tuvi konstrueeris millalgi aastatel 400–350 e.m.a. Antiik-Kreeka matemaatik Archytas, vahendab mental_floss.

Archytas pani oma robotlinnu kokku puust ning kasutas selle liigutuste juhtimiseks auru. Pöördvarda küljes rippuv tuvi suutis enne auru otsasaamist lennata umbes 200 meetrit.

See tähendab, et Archytase eksperiment polnud mitte ainult esimene robootika-demonstratsioon, vaid ka esimene teadaolev lindude lendamise teemaline teadusuurimus.

Leiutaja Archytas oli lisaks teenekas filosoof, matemaatik, astronoom, sõjaväekomandör, riigimees ja strateeg, keda valiti seitsmel aastal järjest kindraliks.

Selline praktika oli toona seadusevastane, kuid kuna strategosena ei kaotanud Archytas kunagi ühtegi lahingut, jätkas Tarentumi (tänapäeval Taranto) rahvas ikkagi tema tagasivalimist linnriigi valitsejaks.

Ülalolev pilt on mõistagi puhtalt illustratiivse eesmärgiga, sest robot-tuvist pole säilinud meile teadaolevat pildimaterjali.