Arva kes: kirjanduslik kangelane, kes on kõige rohkem ekraanil seigelnud

 (1)
Arva kes: kirjanduslik kangelane, kes on kõige rohkem ekraanil seigelnud
Foto: ekraanitõmmis (filmist Dracula; 1931, Universal)

Bram Stokeri õudusromaan "Dracula" (1897) on erakordselt edukalt ajahamba puremisele vastu pidanud. See on teeninud auväärse koha kirjandusajaloos ja ka filmitegijate südametes.

Teose nimitegelane, verd imev libasurnud krahv, on nimelt enim televisioonis ja filmides kasutatud kirjanduslik tegelane üldse.

Suur filmiandmebaas Internet Movie Database reastab Draculale juba enam kui 400 ekraanirolli ja paarkümmend "ülesastumist" videomängudes, ning lisa aina tuleb.

Dracula esimese ekraanilejõudmise aeg pole enam kindel, see võis toimuda 1920ndate alguses. Siiski juba kaks varast katsetust, mis võivad isegi olla kaks vanimat, saavutasid kuulsuse, millega enamus hilisemaid ei suuda konkureerida.

Nood varased kuulsad pääsukesed on sakslaste "Nosferatu" (1922), kus vereimejat kehastas Max Schreck, ja ameeriklaste "Dracula" (1931) Bela Lugosi osalusel. Kummalegi jäi see üheks kuulsaimaks rolliks ja kinnistas edasise karjääri õudukaid tehes.

"Nosferatu" kestab veidi alla pooleteise tunni ja on täispikkuses YouTube'i riputatud:

"Dracula" teenib tootjatele endiselt raha, näiteks hiljutise Blu-ray näol ja selle puhul peate leppime üksikute klippide ja lisamaterjalidega. Nagu see treiler: