70 AASTAT SÕJA LÕPUST: Kuidas sõja algus igapäevaelu muutis? See siin on suhkrutalong

 (12)
Eesti Päevalehe väljavõtted aastast 1939
Eesti Päevalehe väljavõtted aastast 1939Foto: Eesti Päevaleht (1939)

Pärast Teise maailmasõja algust 1. septembril 1939, mis küll neutraalse Eesti esialgu puutumata jättis, immitses ajalehte ikka tihemini erinevaid teateid, andes aimu sellest, millest puudu oli. Nii näiteks keelati suhkru vabamüük ning anti välja suhkrutalongid. Samuti saame teada, et autosõit kallines 20 protsenti, bensiiniga varustamine oli omaette teema. Petroolium oli samuti kaup, mille hankimisel olid reeglid.

 Majandusministeerium kuhjati murekirjadega üle

Peatselt saabuvast defitsiidist annab teada juba tekkinud mure, et majandusministeeriumisse kirjutatakse erinevate muredega jaekaupade saamiseks.
"See on aga tekitanud ministeeriumis paberiuputuse, mis eksitab tööd. Selle asemel, et pöörduda ministeeriumi poole, peaksid kodanikud pöörduma oma alatiste varustajate poole," on soovitus.

Seepi ja seebikivi ollakse aga valmis hakkama uuesti müüma, sest seda õnnestuvat peagi uuesti maale sisse tuua. Kehtestatud normid ja ärevad ajad on tekitanud inimestel soovi osta rohkem ja varuks. Päevalehe juhtkiri pealkirjaga "Tarbimisnormid ja ostuhimu" lahkab tekkinud olukorda pikemalt.

Vaata ülevaadet erinevatest majanduslikest teadaannetest: