VIDEO | Elon Musk esitles enneolematut ajulugemise implantaati

 (43)
VIDEO | Elon Musk esitles enneolematut ajulugemise implantaati<o:p></o:p>
AFP/Scanpix

Kaasaja kuulsaim ja tegusaim innovaator Elon Musk demonstreeris Eesti aja järgi täna öösel San Franciscos oma ajuhäkkimisettevõtte Neuralink uusi töövõite inimaju ja tehisintellekti ühendamisel ning näitas ajusignaalide lugemiskiibiga varustatud elusat katsesiga.

Neuralink on praeguseks välja töötanud mündisuuruse (23x8mm) kiibi prototüübi „Link 0.9", mis istutatakse spetsiaalse roboti V2 abil kõrvataguses piirkonnas ajju ja mis registreerib 1024 imepeenikese (5 mikronit) elektroodi abil ajuneuronite signaale ning viib neid kokku keha liikumisega.

AFP/Scanpix

Seoste analüüsi tulemusel loodetakse protsess pöörata tagurpidi ja juhtida neid liigutusi kiibi abil - nii on näiteks võimalik juhtida kunstjäsemeid või juhtida elektroonikaseadmeid käte abita, andes neile käsklusi mõtete abil.

Seotud lood:

Muski sõnul peab sellise kiibi aku vastu ühe päeva ja seda saab laadida juhtmevabalt - ehk ajukoore peale ei jäeta mitte midagi. Ta näitas ka kolme elusat katsesiga, kellest ühel oli implantaat varem peas olnud ja nüüd toimetas ta edasi nagu varem. Teisel seal oli kiip ja elektroodid juba kaks kuud ajus ning ekraanil visualiseeriti reaalajas tema aju neuronite signaale, mis üle Bluetoothi registreeriti. Kiip suudab edastada megabitise kiirusega andmeid kuni 10 meetri raadiuses.

AFP/Scanpix

Neuralink ei ole veel alustanud kiibi katsetusi inimeste peal.