TIKKU: Soome arhitekti ruumikas maja mahub ära tavalisele ühe auto parkimisplatsile

 (12)

Marco Casagrande on Soome-Itaalia perest pärit soomlasest arhitekt, kes korjanud mitmeid rahvusvahelisi preemiaid. Tema toodang püüab ühendada arhitektuuri, keskkonnakunsti ja linnaplaneeringut, tänavuse disaininädala auks püstitati Helsingis Ateneumi kunstimuuseumi ette aga tema kolmekorruseline hoone, nimega Tikku.

Mõte peab olema ilmselgelt see, et "tikutopsisuurune" ehitis mahub ära tavalisele parkimisplatsile. Lisaks annab seda kergesti ja kiirelt kokku panna, mahutab ta kolme korrust - magamis-, töötamis- ja kasvuhoonekorrust.

Kuigi hoone aluspõhja mõõtmed on 2,5 x 5 meetrit, on põrandapinda seal kokku 37,5 ruutmeetrit ja nagu Casagrande ise oma leheküljel teiste kiidusõnu vahendab: "Ilma TIKKU-ta oleks kaasaegne inimene lihtsalt tavaline ahv."

Ristlamineeritud puitpaneelidest ehitis vundamenti ei eelda, kuna juba liivaga täidetud alus võimaldab hoonet tasakaalustada. Hoone on ka viis korda kergem, kui ta oleks betoonist. Hoone kannataks ka külma talvel ja variante selle komplekteerimisel on oluliselt rohkemgi kui vaid need kolm korrust, mis Helsingis püsti pandi. Kasvõi sauna või hotellina.

Casagrande on ka mõnevõrra skandaalne isik, sest ta on kunagi avaldanud raamatu oma tööst palgasõdurina Balkani sõdades 1990. aastatel.